banner691
banner686

700 pehlivan Muratpaşa Er Meydanına çıkıyor

Antalya’nın er meydanı, 3’üncü Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri için 14 Mayıs Pazar günü davullar vurulacak, Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil’le 44’ü başpehlivan 700 güreşçi meydanda boy gösterecek.

700 pehlivan Muratpaşa Er Meydanına çıkıyor
banner603

Antalya’nın er meydanı, 3’üncü Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri için 14 Mayıs Pazar günü davullar vurulacak, Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil’le 44’ü başpehlivan 700 güreşçi meydanda boy gösterecek.

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceği geleneksel yağlı pehlivan güreşleri Pazar günü gerçekleştirilecek. Güreşler için davullar, saat 09.00’da Konuksever Stadı’nın yan tarafında güreşler için özel olarak hazırlanan bin 600 metrekare genişliğinde, 6 bin seyirci kapasiteli güreş alanında çalmaya başlayacak.

ALTINKEMER’DE STATÜ DEĞİŞTİ

Aralarında Muratpaşa Belediyespor Başpehlivanı Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil’in de bulunduğu 44’ü başpehlivan 700 güreşçi 14 ayrı boyda rakiplerinin sırtını yere getirmek için koyasıya mücadele edecek. Antalya’nın er meydanında bu yıl ‘altınkemer’in de statüsü değişti. Daha önce Orhan Okulu ve Recep Kara’nın kazandığı kemer bu yıldan başlamak üzere Muratpaşa güreşlerini 2 kez kazanan pehlivanın olacak.

KIRKPINAR EKİBİ GÖREV ALACAK

Bayram Ali Dede, Erkan Kocasakal, Salih Bocan gibi er meydanlarını efsane cazgırlarıyla Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin davul zurna ekibinin görev alacağı güreşler, Türk Bayrağı töreniyle başlayacak. Pehlivanlar er meydanına çıkmadan önce dev Türk Bayrağını güreş alanında elden ele dolaştıracak.

YAĞLI GÜREŞ BİR KÜLTÜRDÜR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yağlı pehlivan güreşlerine sahip çıkmanın, bu spora destek vermenin hem çocuklara hem spora hem de derin anlamlar taşıyan bir kültüre sahip çıkmak olduğunu söyledi. Bu anlayışla başlayan Muratpaşa güreşlerinin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Uysal, “Bununla birlikte Antalya’nın en donanımlı ve 1988 yılında Antalya’ya Kırkpınar’dan ilk altın kemeri getiren Recep Gürbüz’ün adını taşıyan Güreş Eğitim Merkezi’ni de geçmiş yıllarda hizmete açmıştık” diye konuştu.

Yağlı pehlivan güreşlerine sahip çıkarak Anadolu coğrafyasında var olan kardeşliği, barışı, dayanışmayı, rakibini de gözetmeyi, usta çırak ilişkisini toplumla paylaşmış olduklarını ifade eden Başkan Uysal, “Bu spora katkıda bulunuyor olmaktan mutluyuz. Tüm pehlivanlara başarılar diliyorum ancak önemli olan bu kültürü gelecek nesillere ulaştırabilmektir” dedi.    

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 11:04
banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner695

banner696