AEDAŞ'DEN GÖÇMEN KUŞLARA YUVA

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’den göçmen kuşlara yuva

AEDAŞ'DEN GÖÇMEN KUŞLARA YUVA
banner603

Göçmen kuşların neden olduğu arızaların önüne geçmek ve kuşları korumak için çalışma başlatan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), bu amaçla ilk etapta 500 bin liralık yatırıma imza attı. Göç güzergahı üzerindeki hatlara izolasyon maddesi döşeyen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., bazı noktalarda da kuşlara özel yuva kurdu.
 
Dünyanın en önemli kuş göç yollarından biri olan Türkiye’de ilkbahar ve sonbaharda yaşanan elektrik arızalarının önemli bir bölümü kuşlardan kaynaklanıyor. Özellikle göç güzergâhı üzerinde bulunan Isparta ve Burdur’da mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında meydana gelen orta gerilim arızalarının yaklaşık yüzde 40’nın kuşlardan kaynaklandığını tespit eden Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., bu amaçla özel yatırımları devreye aldı.
 

ARIZALAR YÜZDE 90 AZALDI

Öncelikle Isparta ili Atabey İlçesi Kuleönü ve İslamköy Kasabası’nda orta izolatörler yükseltilerek 2 kilometrelik alanda kuşların tellere çarpması önlenmeye çalışıldı. Isparta merkez ilçe, Eğirdir, Keçiborlu ve Yalvaç ilçe bölge sorumluluk alanında yer alan yüksek gerilimli enerji hatlarında yer alan durdurucu direklerine kuşların çarpılmaması için de yalıtım, yani izolasyon yapıldı. Bu sırada sadece izolasyon maddelerinin alımı için 500 bin lira harcandı. Yatırımlar meyvesini çok kısa sürede verdi ve çalışmaların yapıldığı bölgede göç mevsiminde yaşanan arızalarda yüzde 90’ları bulan azalmalar yaşandı.
 

YENİ YUVALARINA ALIŞMALARI KOLAY OLMADI

AEDAŞ tarafından göçmen kuşlara yönelik yatırımlar arasında ‘yuva’ da yer aldı. Bu amaçla ilk etapta 5 adet yuva yapıldı. Ancak kuşların yeni yuvalarını bir türlü kabullenemediği gözlendi. Bunun üzerine eski yuvasından kokusunun olduğu ağaç parçacıkları yeni yuvalara nakledilince kuşlar yeni alanlarını benimsemeye başladı.
 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ve nihai hedeflerinin kuşları korumak ve bu dönemlerde oluşan arızaları tamamen ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiğit şunları söyledi:


ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRECEK

“Havai hatların yoğun olduğu bölgelerde kuş çarpılmaları sık rastladığımız bir hadise. Eski dönemlerde kullanılan direk ve izolatör tiplerinin kuş çarpılmasına ve buna bağlı enerji kesintisine sebebiyet verdiğini gördük ve gerekli çalışmaları yaptık. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak amacımız müşterilerimize kesintisiz elektrik tedarik etmenin yanı sıra doğal yaşamı da koruyup gözetmek. Bu doğrultuda çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz.”
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2016, 19:37
banner756
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner755

banner695