banner525

Alo Küpe

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile özel bir telefon firması arasında yapılan anlaşma kapsamında hayata geçirilen ALO KÜPELEME hattı Alanya da hayvan yetiştiricilerine hizmet vermeye başladı. Yetiştiriciler 444 26 96 numaralı telefonu arayarak küpelemeden yetiştiriciliğe birçok farklı konuda hizmet alabilecek. Yetiştiricilerin desteklemelerden daha çok yararlanmasını sağlamak ve küpeleme işlemlerinin bütün hayvan yetiştiricilerine ulaşabilmesi amacıyla ücretsiz ‘Alo Küpe Hattı’ 4 Eylül’den itibaren Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde hizmet vermeye başladı. Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar hayvan yetiştiricilerinin yeni doğan buzağı kayıtları, küpesi düşmüş sığırlar için düşen küpe talepleri, ölmüş, kesilmiş, zati ihtiyaç, kurbanlık olarak verilmiş hayvanların düşümleri için en geç 7 gün içerisinde 444 26 96 nolu “Alo Küpeleme Hattını” arayarak bildirmeleri gerektiğini belirtti.

Alo Küpe
banner603
Alanya İlçe Müdürü Rüzgar “Belirtilen numarayı arayan yetiştiricilerin adı, soyadı, adresi ve yeni doğan buzağının anne küpe numarası görevli personelce kayıt altına alınıp en kısa sürede küpelenmesi yapılacaktır. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı,Gıda ve Yem Kanunu gereği tüm Hayvan Yetiştiricilerimiz hayvanlarını küpeletmek,TÜRKVET Hayvan Kayıt Sistemine kayıt ettirmek,büyükbaş hayvanlar için pasaport almak ,tüm hayvan alım,satım işlemlerini bu pasaportla yapmak,hayvanlarının ölüm,kesim ve satışlarını İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirmek ve pasaportlarını İlçe Müdürlüğümüze teslim etmek zorundadır.Büyükbaş (sığır türü) hayvanlar doğum yaptıktan sonra 20 içerisinde küpelenerek TÜRKVET sistemine kayıt edilmelidir.20 günün üzerindeki hayvanlar küpelenememekte ve sisteme kayıt edilememektedir. Buzağıların ana kulak numaraları mutlaka olmalıdır. Yetiştiricilerimiz, küpesi düşen hayvanların kulak numarasını İlçe Müdürlüğümüze bildirmeleri halinde aynı numarayı tekrar tedarik edip hayvana takmaktayız. Hayvan sahipleri hayvanlarının kulak numaralarını yazarak İlçe Müdürlüğümüze getirmeleri veya telefonla bildirerek hayvanlarını güncellemeleri gerekmektedir. Buzağılara zamanında küpe takılamaması ,alım,satım,ölüm durumlarının bildirilmemesi, hayvan sahiplerinin sahip oldukları hayvanları güncelleştirme yaptırmaması, dolayısı ile suni tohumlama kayıtlarının düzgün olmamasına yol açmakta ve bu gibi nedenlerden dolayı buzağı teşvikleri alınamamaktadır. Bütün bunları önlemek ve zamanında hayvanların küpelenmesi için ALO KÜPE HATTI (444 2696)aktif hale getirilmiştir. İlçemizdeki tüm yetiştiricilerimiz hayvanlar doğum yapar yapmaz ALO KÜPE HATTI olan 444 2696 ‘yı arayıp bildirimde bulunmaları gerekmektedir. ALO KÜPE HATTI arandıktan sonra başka bir yeri aramaya gerek olmadığı gibi ilgili İlçe Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerinin cep telefonlarına mesaj anında gelmekte ve mesaj alındıktan sonra ilgili yetiştiricinin hayvanı küpelenmektedir. Yetiştiricilerimiz yeni doğan hayvanların mutlaka Alo Küpeleme hattını arayarak küpe taktırsınlar” dedi.
Akşam 7’den Sabah 7’ye Ücretsiz
Rüzgar şöyle devam etti; “ Alanya’daki yetiştiricilerin bilgilerini ve telefon numaralarını sisteme yükledik. Alo küpeleme hattının numarası SMS ile üreticilerimize ulaştırılacak. Yetiştiricilerimiz sisteme 444 26 96 numarası ile ulaşabilecek. Akşam 7’den Sabah 7’ye ücretsiz olan hat diğer saatlerde 7 kuruş üzerinden ücretlendirilecek. Sistem oldukça güzel ve başarıyla uygulanan bir sistem 8 İlde uygulanıyor. İlçemizdede kısa süre içinde sistemin oturacağına ve başarıyla uygulanması için gerekli çalışmaları yapacağız”dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 10:09
banner636
YORUM EKLE
banner634
SIRADAKİ HABER

Kumluca İmsakiye

Kumluca İmsakiye

banner625

banner630

banner587

banner588

banner590

banner591

banner586

banner623

banner618