Antalya'da Cuma namazı 20 dakikada kılınacak

Antalya'da bulunan bazı camilerin büyük avluları olmadığından dolayı, cuma namazları kapalı pazar yerlerinde kılınacak. Cemaatin abdestini evinde alacağı, seccadesini kendisinin getireceği kaydedildi. Cuma namazı 20 dakikada sınırlandırılacak.

banner850
Antalya'da Cuma namazı 20 dakikada kılınacak
banner764

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart itibariyle bir süredir kılınamayan cuma namazı, 29 Mayıs'ta kılınacak.

Antalya İl Müftüsü Osman Artan, alınan önlemler ve vatandaşların uyması gereken hususlar konusunda açıklamalarda bulundu. Bugün sabah saatlerinde Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile değerlendirme toplantısı yapan İl Müftüsü Artan, Cuma namazının kılınacağı alanların tespitinin yapıldığını söyledi. Cuma namazlarının camide kılınmayacağının altını çizen Artan, cuma namazı saatinde ise cami kapılarının kitleneceğini söyledi.

MASKE KONTROLÜ YAPILACAK

Artan, "Cuma namazları cami dışarısında kılınacak. Cuma namazının kılınacağı yerlerin duyuruları yapılacak. Mekanlarla ilgili belediyelerle iş birliği yapıyoruz. Dezenfeksiyon, temizlik ve sosyal mesafenin ayarlanması belediyelerle iş birliği yapılmak suretiyle olacak. Emniyetimiz ve jandarmalarımız tedbirleri alacak. Alana girerken her vatandaşın maskesinin olmasına dikkat edilecek. Herkesin maskesinin evinden getirse çok güzel olur. Ama yine de gerektiği yerde maske desteği sağlanacak. Herkes seccadesini alıp gelecektir. Seccade şahsa ait olacak. Belediyelerin yaptığı tek kullanımlık seccadeler var, onlarda kullanılabilir" ifadelerini kullandı.

ABDEST EVDE ALINACAK

Cemaatin abdestini evlerinde ya da iş yerlerinde alıp öyle alana geleceğini ifade eden Artan, ortak kullanım alanları olan tuvalet ve şadırvanların kapalı tutulacağını kaydetti. Artan, "Herkes evinde abdestini alacak, seccadesini, maskesini alacak ve bu şekilde namaz kılınacak mekanlara gelinecektir" dedi.

Artan, Antalya'da bulunan bazı camilerin büyük avlularının olmadığına dikkat çekerek, bu nedenden dolayı kapalı pazar yerlerinin tespit edildiğini söyledi. Kapalı pazar yerlerinde kıble tespiti yapılacağını ifade eden Artan, cemaatin durması gerektiği alanların ise sosyal mesafe kurallarına göre belirleneceğini belirtti.

Normalde 1 saat süren Cuma namazı 20 dakikada kılınacak

Cuma namazının normalde yaklaşık 1 saat sürdüğünü kaydeden Artan, şimdi ise cemaatin en fazla 20 dakika içinde namazı bitireceğini söyledi. Artan, "Hutbeler çok kısa, imam arkadaşların okuduğu sureler çok kısa olacak. 4 rekat sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet kılınmak suretiyle hemen tesbihatı da herkes evinden yapacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER