banner686

Büyükşehir’den Otizm Bilgilendirmesi

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Otizm 2014’te Tanı ve Tedavide Neredeyiz?” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Nahit Motavelli Mukaddes, yapılan bilimsel araştırmalarla Otizm hastalığının erken tanı ve eğitimle tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Büyükşehir’den Otizm Bilgilendirmesi
banner603
 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından AKM Perge Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide, Prof. Dr. Nahit Motavelli Mukaddes, “Otizm 2014’te Tanı ve Tedavide Neredeyiz?”konusunda halkı bilgilendirdi. Mukaddes, otizme dair algı ve bilgilerin değiştiğini belirterek, “En önemli şey altı aydan sonra tanıya dair ipuçları var. Eskiden üç yaştan önce tanı koymak güç oluyordu. Şimdi 6 ile 9 ay arasında otizme dair ne olduğunu görebiliyoruz. Bunun ötesinde 2014’te ne farklı denirse, geçmişe oranla tedavi olanağı eğitimle çok daha artmıştır. Geçmişte otizm hastalarının yüzde 1’i kurtulur denirken, şimdi ise yüzde 25 veya yüzde 37’si hastalıktan kurtulabiliyor” dedi. 
UMUT TÜCCARLARINA DİKKAT
2014 yılından daha umutlu olduklarını kaydeden Nahit Motavelli Mukaddes, şöyle konuştu: “Hiç tedavi edilemez bir hastalık değildir. Belli bir kısmı çok erken tanıyla veya erken tedavi yöntemleriyle çok iyi noktaya geliyor. Otizm hastalığı ile ilgili birçok insan umut tüccarlığı yapıyor. İnsanların bilmesi gereken, bu hastalık ancak eğitim ile çözülür. Aileler için bu hastalık zor bir durumdur. Ama bunu birlikte mücadele ve ekip çalışmasıyla aşmak mümkündür. Aile ile birlikte hareket ederek, bu rahatsızlığın üzerine gidilmedir diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner705

banner695