banner691
banner686

ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Özel Akdeniz Şifa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Uzman Doktor Tülin Dede, daha çok çocuklarda görülen İdrar yolu enfeksiyonları hakkında bildi verdi.

ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
banner603
Özel Akdeniz Şifa  Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Uzman Doktor Tülin Dede, daha çok çocuklarda görülen İdrar yolu enfeksiyonları hakkında bildi verdi.

İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda sık görüldüğünü belirten Özel Akdeniz Şifa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorlarından Uzm.Dr.Tülin Dede;

 “Anatomik yapılarından dolayı kızlar, bu enfeksiyona daha yatkındırlar. Erkeklerde ise, 1 yaştan önce idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür. Sünnet olmuş erkek çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının en sık nedeni, barsaktaki bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru yol almalarıdır.Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, belirtileri anlamak da o kadar güç olur. Küçük bebeklerde; huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda değişik renk veya koku görülebilir. Daha büyük çocuklar ise; karın ağrısı, sık ve az idrar yapma, idrarda yanma, kanlı idrar, ateş, idrar kaçırma gibi şikayetlerle karşımıza gelebilirler.” dedi 

Dede ayrıca ; “Ateş çok yüksekse, kusma, yan ağrısı varsa piyelonefrit ( böbrek iltihabı ) düşündürür.Bu durumda, böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hızla başlanması gerekir.

Bu yakınmalarla doktora başvurduğunuzda, tanı koymak için çocuktan idrar tetkiki ve idrar kültürü istenecek, kültürde saptanan mikrobun hangi antibiyotiğe hassas olduğu antibiyogram ile saptanacaktır. Uygun antibiyotik tedavisi ile çabuk sonuç alınacak, çocuk 1-2 gün içinde rahatlayacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda, özellikle de enfeksiyon tekrarlıyorsa, idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçışının ( reflü ) olup olmadığını saptayacak özel grafilerin çekilmesi gerekebilir. Eğer reflü varsa koruyucu tedavilerle böbreklerin zarar görmesi önlenecek, ileri derece reflülerde ameliyat gerekecektir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için; bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamak, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Çocuk büyüdüğünde  tuvalette kendi temizliğini uygun şekilde yapması, gerekli oldukça tuvalete gidip mesaneyi boşaltması konusunda uyarılmalıdır. Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda geçirdikleri uzun saatler boyunca tuvalete gitmeden eve gelebiliyorlar, böylece idrarın uzun süre mesanede kalmasıyla enfeksiyonlara zemin hazırlıyorlar. Bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonundan koruyucu olacaktır.” Şeklinde konuştu

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 15:06
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner695

banner696