Perge’nin Kızı Kaleiçi’ne geliyor

Perge’nin kızı PlanciaMagna, Muratpaşa Belediyesi’nin 10-13 Ekim tarihlerinde 4’üncüsünü gerçekleştireceği Kaleiçi OldTown Festivali’yle kente iniyor.

Perge’nin Kızı Kaleiçi’ne geliyor
banner603

  Festival süresince Üç Kapılar’da düzenlenecek canlı heykel performansında, Antalya’nın ilk kadın belediye başkanı PlanciaMagna için anı defteri de açılacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın milattan önce 4’üncü yüzyıldan bugüne farklı kültürlerce kesintisiz iskan edilen, depremlerden, yangınlardan ve sayısız kuşatmadan çıkarak kültürel dokusunu önemli bir bölümünü bugüne taşıyan dünya çapındaki ender örneklerden biri olan Kaleiçi’nin hikayesini dünyayla paylaşmak için başlattığı Kaleiçi OldTown Festivali’nin 4’üncüsü için geri sayım başladı.

Zengin kültürel geçmişi, geleneksel yapısını koruyan evleri, dar sokaklarıyla ziyaretçilerine etkileyici bir ortam sunan Kaleiçi’nin sokaklarında yapılan söyleşiler, konserler, deneysel sanat çalışmalarıyla Kaleiçi OldTown Festivali, 10-13 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.  Geçmiş yıllarda Küba, İtalya, Rusya’yı onur konuğu olarak ağırlayan festivale bu yıl Ukrayna onur konuğu ülke olarak katılacak.

Festival,  her yıl olduğu gibi 4’üncü yılında da Karailioğlu Parkı’ndan Atatürk Caddesi boyunca devam edecek festival kortejiyle başlayacak. Hıdırlık Kulesi’nin hemen yanı başında bulunan mirador, festivalin ana etkinlik alanı olurken tarihi Üç Kapılar, Eski Balık Pazarı Meydanı, Kesik Minare, Kaleiçi Yat Limanı, Kale Kapısı, Tek Kapılı Han, Karaailioğlu Parkı festivalin etkinlik alanları belirlendi.

Sokak performansları, Kaleiçi’ni çalışmanın bir parçası haline getiren interaktif sanat etkinlikleri, dinletiler ve canlı heykel performanslarıyla yine dopdolu bir programa sahip Kaleiçi OldTown Festivali, Perge’nin kızı PlanciaMagna’yı da şehre indirecek. Antik Pamfilya’nın başkenti Perge’yi yöneten, Antalya’nın ilk kadın belediye başkanı PlanciaMagna, canlı heykel performansıyla festival süresince Üç Kapılar’da olacak. Hem kent sakinlerine hem de Kaleiçi’nin yerli ve yabancı konuklarına Perge’nin yöneticisi PlanciaMagna’nın tanıtılacağı etkinlikte bir de anı defteri açılacak.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner695