banner686

Portör Muayenesi Yerine Hijyen Eğitimi

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdullah Sevimçok, Hıfzıssıhha Kanunu’nun 126. Ve 127. Maddelerinin değişmesiyle birlikte başta gıda olmak üzere pek çok iş kolunda çalışanların belirli zamanlarda yaptırması gerektiği portör muayenelerinin yerine Hijyen Eğitimi alınması şartının getirildiğini belirtti

 Portör Muayenesi Yerine Hijyen Eğitimi
banner603
 Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 126 ve 127’nci maddelerinde yapılan değişiklikle birlikte, belirli zamanlarda yapılması gereken portör muayenelerinin yerine, hijyen eğitimi alınması şartının getirildiğini belirterek söz konusu yönetmelik gereği, gıda üretim ve perakende iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, motel, pansiyon ve misafirhane v.b. gibi yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu ‘Hijyen Eğitimi’ belgesine sahip olamayan kişilerin çalıştırılamayacağını belirtti. Sevimçok ayrıca, yönetmelik kapsamında bulunan işyerlerinin sahipleri ve işletenlerinin ise 05 Temmuz 2014 tarihine kadar çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimleri almalarını sağlamakla yükümlü olduklarının da altını çizdi.
 
En kısa sürede eğitimlere başlıyoruz
Başkan Sevimçok Hijyen Eğitimlerinin, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 7.ci maddesi uyarınca oluşturulan komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumları tarafından verileceğini ve katılımcılara eğitim sonunda Milli Eğitim tarafından kurs bitirme belgesinin verileceğini söyledi. Sevimçok, “Hıfzıssıhha Kanunu’nun 126. Ve 127. Maddelerinin değişmesi nedeniyle, belirli zamanlarda yapılması gereken portör muayeneleri yerine artık Hijyen Eğitim’lerinin alınması gerekmektedir.  Bu eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarca verilecektir. Hijyen bizim için çok önemlidir ve bu eğitim konusunda da bizde AESOB olarak üzerimize düşen desteği vereceğiz. Bu kapsamda partnerimiz MEKSA VAKFI ile Antalya Çıraklık Eğitim Merkezi arasında bir anlaşma yapılmıştır ve her bir sektör için ayrı ayrı olan bu eğitimlere de en kısa sürede başlanacaktır.”diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner705

banner695