banner666

TEOG SONRASI PEDAGOG TAVSİYESİ

Çocuğunuzu ASLA Başka Çocuklarla Kıyaslamayın!

TEOG SONRASI PEDAGOG TAVSİYESİ
banner603
Sekizinci sınıf öğrencilerini büyük bir strese sokan TEOG’un ilk yarıyıl sınavları bitti. Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, 1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı sınavın ardından, ebeveynlere çocuklarının üzerindeki kaygılarını azaltmak için önemli tavsiyeler verdi. Özcan, anne babaların yıkıcı değil yapıcı olması gerektiğine dikkat çekti.

Antalya’da 5 yıldır faaliyet gösteren anne baba çocuk enstitüsü YANSIMA’nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı ( TÜZYEKSAV) Antalya temsilcisi Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, yeni atlatılan TEOG sınavı sonrası anne babalara büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek çocuklarını asla başka çocuklarla kıyaslamamaları gerektiğini söyledi.

Çocuğunuza Desteğinizi Hissettirin, Çabasını Takdir Edin…

Stres düzeyi yüksek bir sınav sonrası, çocuğun kaygı durumunu azaltmak ve yakın zamandaki diğer sınava motive etmek için ebeveynlerin öncelikle sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarına destek vermesi gerektiğinin altını çizen Özcan, “ Ebeveynler olarak çocuklarınızı sevdiğinizi ve hayatınızın en değerli varlıkları olduklarını hissettirin. Ayrıca çocuğunuzun çabasını takdir edin, motivasyonunu yükseltecek aktiviteler hazırlayın” dedi.

Kıyas Yapmaktan Kaçının…

Sınav sonrası çocuklarda sınav kaygısı oluşmasının son derece olağan olduğuna da dikkat çeken Özcan, bu süreçte çocuğa yapılması en tehlikeli şeyin diğer çocuklarla kıyas olduğuna vurgu yapıyor.  Seçil Özcan: “ ‘Fatma’nın sınavı iyi geçmiş, sorular kolaymış, Mehmet’in de iyi geçmiş ama o zaten çok fazla ders çalışıyordu’ tarzında cümleler anne ve babaların yaptığı en büyük hata. Bu tür kıyaslarla çocuklarını motive ettiklerini zanneden ebeveynler aksine çocuklarının moral ve motivasyonlarına ciddi darbe indiriyorlar. Unutulmamalıdır ki; her çocuk tekdir ve özeldir. Çocuğunuzun sınav sonuçlarını ve çalışma davranışlarını başkalarıyla karşılaştırmak gerekir” dedi.

 Çocukların başarılı bir sınav süreci geçirmeleri için evde sakin, dingin ve mutlu bir aile ortamının varlığının da başarıyı doğrudan etkilediğini belirten Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Özcan, çocuklarının ikinci sınavda başarılı ve verimli olmaları için anne babalara son olarak şu önemli tavsiyede bulundu: “Çocuklarının geleceği için büyük fedakarlık yapan ebeveynler yıkıcı değil yapıcı olmalılar ve her zaman çocuklarının yanında olduklarını onlara hissettirmeliler.”
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 15:30
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner681

banner682