TÜREL’DEN TERÖR TEPKİSİ

Türel: Terörün beslendiği tek kaynak olan demoralizasyonu yaşamayalım.

TÜREL’DEN TERÖR TEPKİSİ
banner603
 AK Parti Kepez Gençlik Kolları’nın iftar yemeğinde gençlerle buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısının Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız olan çevreler tarafından planlanarak uygulanmaya konulduğunu söyledi. Ölenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Türel “Terörün beslendiği tek kaynak olan demoralizasyonu yaşamayalım” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Kepez İlçe Gençlik Kolları’nın düzenlediği iftar programında gençlerle bir araya geldi.  Demir Plaza’da düzenlenen iftarda Başkan Menderes Türel gençlerle orucunu açtı. İftarın ardından Osman Gazi Semt Konağı’nda “İçten Siyaset” programına katılan Başkan Türel, gençlere siyasi hayata girişini ve tecrübelerini aktardı. Gençlere başkasının kötülüğü üstüne iyiliğin inşa edilemeyeceğini tavsiyesinde bulunan Türel, gençlere her zaman herkesten daha iyi olduğunuzu göstermeleri gerektiği nasihatinde bulundu. 
SAMİMİYET, GAYRET, İYİ NİYET
Samimiyet, gayret ve iyi niyet üçlüsünün bir arada tutulması gerektiğini altını çizen Türel, “Bir yere kadar gelirsiniz ama ondan sonra orada kalıcı olamazsınız. Bir kere samimiyetinizi kaybetmeyeceksiniz. Samimiyet nedir? Ben konuşuyorken söylediğim dışında beynimde başka şeyler düşünüyorsam benden bir şey olmaz. Ama beyindekini sizinle paylaşabiliyorsam; beyninizin freninin olmaması kadar güzel bir şey yok. Beyninizin freni olmaz. Samimiyet bu. Samimiyet başarının olmazsa olmazı. Ama samimiyet tek başına bir işe yaramaz. Mutlaka gayret ve samimiyet bir arada olmalı. Ama o gayreti iyi niyetle taçlandırmazsanız, o gayreti başkalarının kötü niyeti üstüne kurarsanız; o gayrete başkalarının üzerine basarak bir yerlere gelecek şekilde yönlendirirseniz, belki birkaç kez başarılı olabilirsiniz ama olduğunuz yerde de fazla kalamazsınız. Onun için mutlaka iyi niyet. Hiçbir zaman başkalarının kötülüğü üzerine iyilik bina etmeye çalışmayınız. Samimiyet, gayret, iyi niyet. Bunların sırasını hiç bozmayacaksınız. Samimiyetle gayret edeceksiniz” dedi. 
TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİNİ İSTEMİYORLAR
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısına da değinen Başkan Türel, “Türkiye’nin gelişmesini istemeyen yüzyıllardır bir takım çevreler hep olmuştur. Bütün haçlılar bir araya gelmiş gene de yıkamamıştır. Bugünde aslında çok farklı şeyleri yaşamıyoruz. Yüzyıllardır aynı oyunları izleyip duruyoruz. Türkiye’nin kalkınmasını istemeyenler hep ayağına çorap örmüştür. Yakın tarihten, ‘sağ-sol, faşist-komünist’ demişler, bu ülkenin gencecik filizlerini vurmuşlar kırdırmışlar birbirlerine. O bitmiş bu sefer laik – irticacı oyunlarıyla ülkeyi parçalamaya kalkmışlar. Oradan da bir şey çıkmayınca Türk –Kürt diye etnik kökenden bir şeyler çıkarmaya çalışmışlar. Bundan sonra mezhep üzerinden bölmeye çalışacaklar, yeni senaryo budur.” şeklinde konuştu. 
PLANLAR ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ
Ülkede iyi şeyler olmaya başlarken birilerinin nifak tohumu yeşertecek hadiseler başlattığını söyleyen Türel, “Bu kadar tesadüf olamaz, Suriye ve Rusya’yla, iki ülke ile fevkalade gergin olan ilişkilerimiz normalleşmeye başlıyor, sorun ortadan kalkıyor. Ertesi gün havalimanın da bu olay yaşanıyor. Bu sıradan bir terör olayı değil, saatine, girilecek kapıya kadar planlı. Bu planlar önceden hazırlanmış ellerinin altında hazır uygulamaya istedikleri zaman bu yapabilecekleri bir güç var karşıda” dedi.
DEMORALİZASYON YAŞAMAYALIM 
Brüksel patlamasındaki ayrıntılara dikkat çeken Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bir gün önce ne oldu? Brüksel polisi Paris bombacısını çete liderini yakaladı. Bütün dert bu ülkenin moralini bozmak. Bu mübarek günlerde iftar saatinde “Allahu Ekber” diyerek kafa kesen bir örgüt nasıl İslam’la bağdaşır? Yarısından fazlası gayri Müslim. Terörün beslendiği tek kaynak olan demoralizasyon yaşamayalım”. 
TURİZMDE YENİ PAZAR ARAYIŞI
Geçen yıl 13 Milyon turisti ağırladıklarını hatırlatan Türel, “Bunu da 15 senede ancak yakaladık. Rusya ile diplomatik bir problem yaşandı ama Rusya pazarı kısa zamanda geri dönecek. Turizm hayal satılan bir sektör, turizmde hemen bu yolla şunları bunları yaptık koşun gelin demekle kısa vadede bunları beklemek yanlış hayalcilik olur. İhtiyaç olduğunda turizmde yeni pazar arayışı yapılmalı; biz de yapıyoruz. Ama yeni pazar arayışına da çıktığında 3,5 milyon Alman turisti 15 senede bulduk, kolay değil” dedi. 
ANTALYA İLE ÇOK HAYALİM VAR
Antalya ile ilgili birçok hayalinin de olduğunu kaydeden Türel, “Boğaçayı, Tünektepe, Konyaaltı Sahil, Kurvaziyer Liman, 3. Etap Raylı Sistem, Kepezaltı Santral, Nekropol, Kent Müzesi Projesi bittiğinde Londra, Dubai, Paris, Barselona, New York hepsini solda geride bırakırız. Boğaçayı Projesi’nin Antalya’ya ne faydası var diye soracak kadar fikir fukarası olanlar var. 10 bin kişi ekmek sahibi olacak. En az 3 katrilyonluk bir yatırım daha Antalya’nın ekonomisinin içine girecek. Sen zaten fayda göremediğin için iktidar olamıyorsun” dedi. 
BU TÜRKLER ÇOK FAZLA OLACAK
“Ülkenin farklılıkları zenginlikleridir. Biz tek milletiz derken, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle tek milletiz diyoruz. Bunun ispatı da Çanakkale’dedir. Git bak oradaki şehitliğe” diye konuşan Başkan Türel, “Kürt Mehmet te orda, Laz Temel de orda, Türk Hasan da orda. Hepsi de bu ülke için şehadet mertebesinde. Üstümüze oynanan senaryoları birlik beraberliğimizle aştığımızda “Bu Türklerde çok fazla oluyorlar” diyor ya reklam, biliyorlar “Bu Türkler çok fazla olacak” ifadelerini kullandı. 
ANTALYA TAM BİR MOZAİK
Toplumun sinir uçlarına dokunarak toplumu ayrıştırılmaya çalışıldığını ifade eden Başkan Türel, “Türkiye fotoğrafı bu salonun içinde. Aramızda Türk de var, Kürt de var. Başı açık kardeşimiz de var, başı kapalı kardeşimiz de. Biz yaratandan dolayı yaratılanı seveceksek, Türkiye’nin fotoğrafı nerededir diye arıyorsak, bu salona baktığımızda görürüz. Hemşehri derneklerini her zaman önemsemişimdir. Çünkü onlar Açıkhava müzesi olan Anadolu coğrafyasını, geliyorlar Antalya’da kendi kültürlerini yaşatarak gösteriyorlar. Ben ne dernek varsa hepsine destek oluyorum. Türkiye’nin birlik fotoğrafını, Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle bir bütün muhabbet içinde Türkiye’ye göstermeye çalışıyorum.” dedi. 
EN AZ ORMAN KAYBEDİLEN ALAN TÜRKİYE’DİR
Başkan Türel Kumluca ve Adrasan’da çıkan yangınlara da değinerek, “Yangın alanlarının hepsi ağaçlandırılıyor. Daha önceki Adrasan yangınını sonra ekilen fidanlar. Yavaş yavaş ağaç olmaya başladı. Eski haline gelmesi 50-60 sene. Biz o yanan ormanları bir daha göremeyeceğiz. En azından ben öyle bir şansa sahip değilim. Dünya istatistiklerine baktığımızda oransal olarak en az orman kaybedilen alan Türkiye’dir.” dedi. 
DEMOKRASİ İSLAMİYETLE BAŞLAR
Demokrasinin tartışılır bir sistem olduğuna değinerek, şu ana kadar da daha iyisi olmadığını belirten Türel, “Demokrasi aslında İslamiyet’le başlar. İstişare bizde sünnet değil farzdır. Demokrasi de istişareden kaynaklanan bir yönetim biçimidir. Peygamber efendimiz Bedir’de istişare ediyor, düşmanı dışarıda mı karşılayalım içeride mi? Kendisi dışarıda karşılamak istiyor ve istişarede bakıyor ki etrafındaki topluluk diyor ki içeride karşılayalım. Kendi fikri farklı olmasına rağmen onlara uyuyor ve o istişarenin neticesinde çoğunluğun fikrine uyarak Bedir’de düşmanı içeride karşılamaya karar veriyor. Demokrasinin bütün temelleri adeta bir İslam’ın içinde hepsi vardır. O yüzden farzdır istişare. Ama işte bunu bilmeyenlere hep beraber konuşa konuşa anlatacağız.” dedi. 
İTFACİLER KPPS İLE ALINIYOR
Gençlerin itfaiye alımlar ile ilgili sorusuna cevap veren Başkan Türel, “Kamu kurumları, belediye başta itfaiye yüksekokulu mezunu olmayan KPSS sınavından yeterli puana sahip kişilerin dışında kimseyi alamıyor. En yüksek puanlı KPSS’li hangi kardeşlerimiz isimleri İtfaiye meslek okulu mezunu varsa onları alıyoruz. Seçme şansımız yok. Sınavında yeterlilik puanına sahip olamayan veya sahip olsaydı bile itfaiye yüksekokulu mezunu olamayan kimseyi kamu kurumuna itfaiyeci olarak almıyoruz.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 18:46
banner756
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner755

banner695