banner686

Aslan balığına yemekli tanıtım

Antalya'nın Demre ilçesinde (BAYOMA) projesi kapsamında istilacı bir tür olan aslan balığı avcılığının artırılması amacıyla tanıtım yapıldı.

Aslan balığına yemekli tanıtım
banner603

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile merkezi Demre ilçesinde bulunan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü'nce ortaklaşa yürütülen BAYOMA projesi kapsamında, aslan balığının etinin tanıtımı yapıldı.

Demre Kaymakamı Murat Uz, Belediye Başkanı Süleyman Topcu, Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Rızvan Süyek, uzmanlar ve konukların katıldığı Aslan balığı etinin tanıtımım yemeğinde, Enstitü tarafından yürütülen proje kapsamında yakalanan aslan balıkları, enstitünün mutfağında pişirildi ve konuklara ikram edildi.

Proje koordinatörü balıkçılık teknolojisi yüksek mühendisi Merve Karakuş basın mensuplarına yaptığı açıklamada: "İstilacı bir tür olan Aslan balıkları, ülkemize Süveyş Kanalı aracılığıyla geçtiler. Balık yumurtaları ve balık larvalarını tüketirler. Hatta kendi yavrularını bile yiyen kanibalist (yamyam) bir yaşam sürerler. Aslında çok lezzetli bir balıktır. Sırtında ve karnında bulunan zehirli diken ışınları nedeniyle korkutucu görünse de dikkatli bir şekilde çıkartıldığında mutfaklarımızda kolaylıkla kendine yer bulacaktır. Oldukça da lezzetli bir türdür, Tavsiye diyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner705

banner695