banner691
banner686

Finike Portakal Festivali Etkinlikleri

"2. Finike Portakal Festivali" FinikeOrangefest kortej yürüyüşüyle başladı.

banner603

Finike Portakal Festivali FinikeOrangefest 2017 kapsamında gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Atay Uslu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Finike Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Demre Kaymakamı Murat Uz, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Fuar alanında son bulan yürüyüşte çeşitli dans grupları gösteri yaptı. En çok ilgiyi portakallardan yapılan değişik figürlerin traktörler üzerindeki geçişi topladı. Antalya Milletvekili Atay Uslu, açılışta yaptığı konuşmada, Finike portakalının sadece Türkiye'de değil dünyada ün yaptığını belirterek; "Bu konuda Finikelilere büyük görevler düşüyor. Bunu çok iyi anlatmalıyız. Finike'nin sadece tarımsal değil, tarihsel de bir alt yapısı var. Biz merkezi hükümet olarak tüm bu güzelliklerin kalıcı olması, gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu manada bu festivalin de çalışmalarımıza ışık tutacağı ümidiyle, festivalin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de festivalin gelenekselleşerek devam etmesini istediğini aktararak "Bu tür etkinlikler, hem ilçemizin hem de ilçelerimizde üretilen ürünlerin tanıtımına büyük katkılar sağlamaktadır. Bu festival, Finike'yi inşallah çok daha farklı bir noktaya taşıyacaktır." dedi.

Finike Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, festivalin tarımsal anlamda ülke genelinde yapılmış en güzel etkinliklerden olduğunu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Finike portakalını tanıtmayı ve yöre insanını bir araya getirerek kaynaştırmayı amaçladıklarını belirterek, "Festivalimiz uluslararası olma yolunda ilerliyor, İlçemiz tarımsal üretimi, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ilçe. Son yıllarda hükümetimizin de desteğiyle hem tarımsal anlamda hem de modern kentleşme adına ilçemize önemli yatırımlar yapılıyor. Menderes başkanımın sloganında olduğu gibi Finike'ye iyi gelecek" dedi.

Finike Müftüsü Lütfi İmamoğlu'nun okuduğu duanın ardından protokol üyeleri festivalin açılış kurdelesi kesti. 

Festival 7 gün sürecek. Festivalde bu akşam Mustafa Ceceli, 2'inci Günü En iyi Finike Portakalını yetiştiren çiftçiye ödül, portakallı yemek yarışması ve Ceylan Konseri, 3'üncü gün Zakkum Konseri, 1 Temmuz günü Geleneksel Kabotaj Bayramı Kutlamaları liman içinde gerçekleşecek. 4'üncü gün 1 Temmuz Akşamı Murat Boz Konseri  5'inci gün Tiyatro oyunu, 6'ıncı Gün Neşat Ertaş’ı anma gecesi ve 7 Temmuz akşamı ay ışığında Arykanda antik kentinde Buıka Konseri gerçekleşecek. 

Festivalde çeşitli tanıtım ve satış standları, portakaldan yapılan yemekler ve değişik şekillerdeki ürünler için yarışmalar düzenlenecek ayrıca 18-29 yaş arasında bayanların katılacağı Portakal Güzeli yarışması düzenlenecek” 

#FinikePortakalFestivali  #FinikeOrangeFest #Orangefest

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 03:46
banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner695

banner696