Geçmiş Nereye Gitti? Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Düşünün, bir zamanlar ilginizi çeken veya sürekli izlediğiniz diziler, çizgi filmler vardı, şimdi neredeler? Küçükken arkadaşlarınızla oyunlar oynardınız, belki de atari gibi konsolların, bilgisayarın ilk çocuklarıydınız, her şeyden önemlisi, siz artık eski saf ve mutlu kişi misiniz?

Hayatın akışı gerçekten büyüleyicidir. Çoğu farkında olmasa da hayat gerçekten de su gibi akıp gider. Durduramadığımız bu akışın tanımı son yüzyıllarda Einstein’ın da etkisiyle oldukça karmaşık bir hal almıştır. Klasik fizikte sıradan bir insanın hissettiği gibi zamanın sürekli akış halinde olan; aynı şuan algıladığınız gibi bir şey olduğu kabul edilir. Ancak Einstein ’ın meşhur E = mc formülünün ortaya çıkmasına ve popüler kültürde yer edinmesine neden olan asıl şeyin tüm uzayda var olan ve algılarımıza ters düşen en büyük bilimsel keşiflerden biridir.

Daha sonra genel görelilik adı altında birleşecek olan bu kurama göre aslında zaman hepimiz için farklı akmaktadır. Hatta bundan daha ilginç felsefi fikirlerden biri de; zamanın duruma göre tam anlamıyla yavaşlayıp durduğunu, yani örneğin bir kronometrenin bazen hızlı bazen yavaş aktığını belirtir. Einstein’ın bu fikrinin oldukça güçlü delilleri olmakla birlikte neredeyse hiçbir mantığa uymaması çok ilginçtir.

Bilim kurgu filmlerine bile konu olan bu kuram bizlerin uzaydaki hız ve kütlemizin belirli değişimlerine göre zamanın yavaş akacağını belirtir. Uzayda oluşan bükülmeler aslında evrenin çekim kuvvetini ve buna bağlı zaman algımızı oluşturur. Elbette zamanı kendinize göre hep aynı algılarsınız ama asıl ilginç olan bir çocuğunuzdan küçük yaşta olabilme yeteneğinizdir. Peki ya geçmişe artık gidebilir miyiz, hatta geleceğe? Gerçekten de zamanın akışı kişiye özel yavaş veya hızlı olabilmekle birlikte bir nevi zaman yolculuğu yapılabilir.

Bu mantığa gören sizin hızınızın artmasıyla birlikte yavaş hareket edenlerden farklı olarak zamanı durdurmuş gibi olacaksınız bu da sizin için önceki zaman diliminden geride kalmanıza neden olacaktır. İlk sorumuza dönecek olursak bu da ne yazık ki sizi geçmişe götürmeyecektir, sadece şimdiden sonraki zamanın yavaşlamasını sağlayacaktır. Ancak yine de bu biriken anılarımızın ne zaman oluştuğunu açıklamıyor, bizler anılar ve bilgi biriktirdiğimizi hissediyoruz beynimizde, fakat sadece birkaç molekül yer değiştiriyor vücudumuzda. O halde küçüklüğümüz gerçekten geçmiş zamana gidiyor mu yoksa sadece uzayda kırılma mı yapıyoruz dersiniz?

Emre YÜKSELEN

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Tarih Asistanı

İstanbul Galatasaray Üniversitesi

Visiting PhD ResearchStudent

YORUM EKLE

banner697

banner695

banner696

banner698