Balaban kuşu emin ellerde

Antalya Döşemealtı’nda vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan nesli tükenmekte olan Balaban kuşu Büyükşehir Belediyesi hayvanat bahçesi kliniğinde tedavi edilerek iyileştirildi.

Balaban kuşu emin ellerde
banner764
banner603

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile yapılan protokol gereğidoğal yaşam alanlarında yaralı halde bulunan yaban hayvanlarının tedavisini gerçekleştiriyor.Döşemealtı ilçesinde Abdullah Evciman isimli vatandaşın iş yerine giderken yaralı halde bulduğu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerine teslim ettiği yaralı Balaban kuşu Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde tedavi altına alındı. İlk müdahalesi veteriner hekimler tarafından hızlı bir şekilde yapılan yaralı kuş hızlı bir şekilde iyileştirilerek gözetim altına alındı.

DOĞAL YAŞAM ALANINA SALINACAK

Hayvanat Bahçesi Sorumlu Veteriner Hekimi Aygün Arsun yaralı Balaban kuşunun tedavisinin ardından doğal yaşam alanına salınacağı söyledi. Tedavisi konusunda da bilgi veren Arsun, “Hayvan geldiğinde sol kanat kısmına yakın bir bölgede ezilmeye bağlı bir yaralanma vardı. Hemen yaranın tedavi ve bakımı yapıldı. Ardından antibiyotik tedavisi uyguladık ve rehabilitasyon alanımıza aldık. Geçen süre zarfında hayvan çok iyi bir iyileşme kaydetti ve yarası tamamen kapandı. Önümüzdeki günlerde doğa koruma ekiplerine teslim edilerek, doğal yaşam alanı olan DöşemealtıKırkgöz civarına salınacak. Soyu tükenmekte olan bir su kuşu türü olan Balaban kuşu koruma altında olan hassas bir türdür. Antalya’da DöşemealtıKırkgöz bölgesi bu türün yaşama alanı olduğunu biliyoruz.Sazlık bölgelerde sulama bölgelerinde avlanarak yaşamını sürdürmektedir” diye konuştu.

banner756
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner755

banner695