HES kodu nedir nasıl alınır? Hayat Eve Sığar kodu ne işe yarıyor?

Sağlık Bakanlığı'nın corona virüsüyle birlikte hayata geçirdiği Hayat Eve Sığar uygulamasıyla virüslü hastaların takibi yapılmaya çalışılıyor. Farklı kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu istenmesiyle birlikte Hayat Eve Sığar uygulamasına olan ilgi oldukça arttı.

HES kodu nedir nasıl alınır? Hayat Eve Sığar kodu ne işe yarıyor?
banner764
banner603

Hayat Eve Sığar uygulaması pandemi süreciyle birlikte birey ve toplum güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor. HES kodu ile seyahat öncesi güvenli bölge tespit edilebiliyor ve kurallara uymayan işletmelerin de ihbar edilmesine olanak tanıyor. Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan HES kodu birçok farklı yöntemle alınabiliyor.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.


İşte adım adım HES kodu alma işlemi…

HES KODU ALMA EKRANI (E-Devlet)


*

HES KODU NE İŞE YARIYOR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.


Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER