banner691
banner686

Kadına şiddete medya tepkisi…

İnsan Hakları İhlalleri arasında olan şiddet, en yaygın biçimde kadınlara yönelik uygulanıyor.

Kadına şiddete medya tepkisi…
banner603

İnsan Hakları İhlalleri arasında olan şiddet, en yaygın biçimde kadınlara yönelik uygulanıyor. Gün geçmiyor ki, medyada kadına yönelik şiddet haberi olmasın. En son geçtiğimiz hafta Pendik’te saldırıya uğrayan kadın örneği üzerinden hareketle, konuyu ele alan Medya Takip Merkezi (MTM), medyanın ve sosyal medyanın toplumsal meseleye olan ilgisini inceledi. İşte araştırmanın detayları…

Kadına uygulanan şiddete karşı, gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerekse sivil toplum kuruluşları çeşitli yollarla mücadelelerini sürdürürken, yaşanan örnekler de sıklıkla medyanın gündeminde yer alıyor.

İstanbul Pendik’te geçtiğimiz hafta mini etek giydiği gerekçesiyle darp edilen kadının yaşadığı olay, medyaya yansıyan haberlerin dışında, sosyal medyada da büyük ses getirdi. İfadesi alınan saldırganın serbest bırakılması üzerine sosyal medyadan gelen tepkiler, saldırganın tekrar gözaltına alınmasına neden oldu. Hem medyada hem de sosyal medyada kadına yönelik şiddet kınanırken, yaşam tarzına olan müdahaleye ise tepki gösterildi.

Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya izleme ve ölçümleme servisi olan DigiLUP’ın verilerine göre, Pendik’te yaşanan şiddet olayı, görüntüler ortaya çıktıktan sonra #melisasağlamyalnızdeğildir etiketiyle 60 binden fazla paylaşımla sosyal medyada yer aldı.

Rapora göre, son bir haftada medyada yer alan şiddet haberleri toplamda 16 bini aşarken, kadına yönelik şiddet haberleri ise 2 binin üzerinde habere konu edildi.

banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner695

banner696