Maske Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Türkiye genelinde maske takmak zorunlu. Maske takmamanın cezası ise, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi çerçevesinde ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda belirlendi. Vatandaşlara zaman zaman polis ekiplerince, il valiliklerince ve İçişleri Bakanlığı tarafından maske takma konusunda uyarılarda bulunuyor. İşte maske takmayanların ödeyeceği ceza...

banner850
Maske Takmamanın Cezası Ne Kadar?
banner764

Maskesiz dışarı çıkmak daha doğrusu mesken dışında maske takmamak yasaklandı ve maske takmak virüse karşı en etkili önlemler arasında yer alıyor. Maskesiz mesken dışına çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği karara bağlandı.

MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Polis, jandarma, zabıta ve bekçilerin ceza yazma yetkisinin bulunduğu maske takmama cezasında geçtiğimiz günlerde değişikliğe gidildi. Maske takmama cezası 900 TL olarak belirlendi.

MASKE TAKMAMA CEZASI İÇİN RESMİ AÇIKLAMA

Maskesiz sokağa çıkma cezası ilçelerde bulunan kaymakamlıkların kararını bırakılmış durumda. İçişleri Bakanlığı'nın para cezası ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER