banner691
banner686

Türkiye'de ilk kez yaşandı!

Türk Halk oyunları ekibi Macaristan'a iltica etti

Türkiye'de ilk kez yaşandı!
banner603

Edinilen bilgiye göre, Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan halk oyunları yaza veda etkinliğine davet edildi. Özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile yurt dışına çıkabilmek için, yasa gereği resmi yazı ile Halk Oyunları Federasyonu'na müracaat etti. Kafile onayı alıp, Ankara Emniyeti Pasaport Şube'ye başvurarak gri (hizmet) pasaportu aldı. Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden kafile 5 Kasım'ı da beklemeden 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'den ayrıldı ve Macaristan'a gitti. 

Temmuz 2017 tarihinde Bosna Hersek'te bir organizasyona gittiği öğrenilen, Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneğinin tüm ekibi döndüğü belirtildi. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurt dışı onayı verdi. Ancak son onayda gözden kaçan detay, Macaristan'a giden kafilenin üyelerinin lisanslarının yeni olmasıydı.

Spor Bakanlığı, Federasyon ve dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu. Kafiledeki 16 kişinin isimleri soruşturma gereği açıklanmadı. Spor Bakanlığı müfettişleri konuyla ilgili Polis Ekipleri ile birlikte geniş çaplı bir soruşturma başlattı ve federasyon yetkililerinin ifadelerini aldı. Yurt dışına kaçan kişilerin herhangi bir siyasi bağlantıları veya suçlarının olup olmadığı araştırıldığı belirtildi.

İLTİCA NEDİR?

Kelime anlamı olarak sığınma demektir. Başka bir deyişle bir kişinin başka bir ülkeye sığınma talebi demektir. Eğer bu sığınma talebi kabul edilirse o kişi mülteci kabul edilir. Bir kişinin iltica talebinde bulunabilmesi için kendi devletine karşı insan hakları normlarını ağır biçimde ihlal eden suç işlememiş olması gerekmektedir.  

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 17:00
banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner695

banner696