KALDIRIMLAR!

Türk Dil Kurumunun yaptığı tanıma göre “Medeniyet”: uygarlık demek.

Medeniyet, şehirleşme ve şehirleşenlerin değerleri kavramından beri sözcük olarak 12. yüzyıldan bu yana kendini aşarak, kendini açarak bugün içinde bulunduğumuz dünyanın konumunu ve vaziyetini kavramak konusunda kilit sözcüklerden biri haline gelmiş, yeri geldiğinde sadece haberi yapılabilecek mücerret bir ifade olmuş yeri geldiğinde ise alınıp satılabilecek somutluğu üstlenmiş bir ifade.

Şehrimizin insanlarının medeniyete geçişi tarımla olmuş, hala da medeniyetin temelinde üretim yatmakta.Ama paranın fazla ve hızlı bir şekilde girdiği şehirler, medeniyet kelimesi ile serbest çağrışım ihtimali en düşük olan yerlerdir.

Aslında medeniyetin tam olarak içeriğinde de,  öğrenmek ve bilgi edinmek yatıyor. Öğrenmek, kendini geliştirmek ve edindiğin bilgi çerçevesinde de cahil kalmamak. Fakat cehalet ile bilgisizlik farklı şeylerdir. Bilmeyene anlatırsın öğrenir, ama cahile anlatamazsın çünkü o zaten biliyordur.

Bunları neden de mi yazıyorum? Geçenlerde haber sitemizin yazarlarından Hüseyin beyin bir yazısını okudum ve onun görüşlerine katılarak yazmak istedim. Aslında ne zamandır aklımda olan bir yazıydı. Başlıkta şöyleydi;  “Bu kaldırımların sahibi yok mu?”. Maalesef ki kaldırımlarımız yaya yolundan çok, esnafın sohbet ettiği alan. Masalar, sandalyeler… 

Bu şehirde doğup, büyümeme rağmen bu sorunu kabullenemedim. Başka şehirlere baktığımız da bu duruma çok rastlamayız. Üstüne üstlük bir de kaldırımlarda pak edilmiş araçlar var. Trafik ceza kanunlarına bakıldığında “yaya yollarında duraklamak” olarak bir ceza maddesi var. Gel gör ki kim uyguluyor, kim yerine getiriyor?  İlçemizde bu olay o kadar başıboş bir durum haline gelmiş ki, kimse kimseye müdahale etmiyor. Şikâyet etmenin sadece acizlik olduğunun farkındayım ama bir yerden ses çıkarmak gerek dedim ve bu olayla ilgili çok şikâyetlerim oldu. Emniyeti aradım “belediyeye söyleyin” dediler, belediyeyi gittim ilgileniriz dediler ama ne bir sandalye azaldı, ne de bir masa.

Demem o ki, elbette bir ceza veya bir uygulanacak belediye kanun maddesi vardır. Elbette ilgilenecek bir kurum vardır. Huzurlu toplum, ferah şehir medeniyetin temel kuralıdır.

YORUM EKLE

banner697

banner695

banner696

banner698