banner434
03 Aralık 2016 Cumartesi

DERS SAATLERİ: NE KADAR AZ, NE KADAR FAZLA?
banner390

Konya'da Kasım Ayında Neler Konuşuldu?

Konya'da Kasım Ayında Neler Konuşuldu? Konya’nın ünlüleri, Ayın en çok konuşulan isimleri , Konuşulan Konya markaları, Konya’nın gündemi...

11 Aralık 2012 Salı 10:32
Konya'da Kasım Ayında Neler Konuşuldu?
banner441
banner268
Medya Takip Merkezi (MTM), Kasım ayında Konya’nın gündemini belirleyen olayları, kişileri ve kurumları açıkladı. İşte, Konya’da aya damgasını vuran haberler…

Konya’nın gündeminde yine şehit haberleri vardı…

Gönüllü olarak Van’a gidip oradan da geçici görevle bulunduğu Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde şehit düşen helikopter teknikeri Astsubay Çavuş Nihat Gün’ün cenazesi Askeri Hastane Morgu’ndan alınıp, ambulansla helallik almak için baba ocağına getirildi. Nihat Gün'ün cenazesi memleketi Konya'da toprağa verilirken, düzenlenen törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, AK Parti Konya milletvekilleri Mustafa Kabakcı, İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez, Mustafa Akış, Gülay Samancı, MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. 

Siirt'in Pervari İlçesi'nde askerleri operasyona götüren helikopterin düşmesi sonucu, şehit düşen 17 askerden biri olan 10 yıllık Uzman Çavuş Mesut Şeker’in şehit olduğu haberi aileye, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre, Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğuz ve Akşehir Kaymakamı Ali Dursun tarafından verildi. Şeker’in cenazesi Akşehir Devlet Hastanesi’nden askerler ve yakınları tarafından alındı. Cenaze, şehit uzman çavuşun memleketi Konya’nın Akşehir İlçesi’ne bağlı Reis Beldesi’nde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

Ertelenen YHT ihalesine dört teklif…

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nün, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında artan talebi karşılamak ve karşılıklı sefer sayısını artırmak amacıyla 6 adet çok yüksek hızlı tren seti alımını da içeren ihalesine 4 firma teklif verdi. Daha önce iki kez ertelenen ihaleye, Çin CNR firması, Alman Siemens firması, Fransız Alstrom firması ile Kanadalı Bombardier ve İtalyan Alsado iş ortaklığından teklifler geldi. İhalede, en düşük teklifi 263 milyon 510 bin 757,86 dolarla Çin firması CNR verirken, yeni YHT’lerdeki en önemli özelliğin, yeni tren setlerinin saatte 350 kilometre maksimum hıza sahip olması olacak. Böylece, iki il arasında 1 saat 30 dakikalık sefer süresi, Ankara-Sincan arasında hizmete geçecek Başkentray’ın tamamlanmasıyla 1 saat 20 dakikaya, saatte 350 kilometre hız yapabilen YHT setlerinin işletmeye alınmasıyla da 1 saat 15 dakikaya inecek.


Konya Olimpiyat Köyü ve Yeni Konya Stadı’nın tanıtımı yapıldı…

Konya'da geçen ay temeli atılan Olimpiyat Köyü ve içindeki Yeni Konya Stadı projesinin tanıtımı İstanbul’da gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in yanı sıra, şehrin spor kulüplerinin yöneticileri de katıldı. Akyürek, toplantıda yaptığı konuşmada, Yeni Konya Stadı ve Olimpiyat Köyü projesinin Orta Anadolu'nun en büyük spor yatırımı olduğunu söyledi. Geliştirilen proje kapsamında Konya şehri stat, atletizm pisti, veledrom, olimpik yüzme havuzu, tenis kortları ve 10 bin seyirci kapasiteli spor salonu kazanacak.

400 bin metrekarelik Olimpiyat Köyü içinde 90 bin metrekare alanda inşaatı süren Yeni Konya Stadı'nın kapasitesi 42 bin 51 kişi olacak. Yeni statta 3 bin 108 araç kapasiteli otoparkın yanı sıra çok amaçlı salon ve lokantalar da yer alacak.

Konya Şeker’de bağış rekoru…

Konya Şeker işletmelerinde, 3 yılda ulaşılması güç bir rekor kırıldı. 2 bin 650 çalışanın yüzde 70’ini oluşturan bin 811 kişi organlarını bağışlayarak aya damgasını vurdu. Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde ödüllendirdiği kampanyanın, tüm çalışanların yüzde 100’ü organlarını bağışlayana kadar süreceği belirtildi. İşçiden müdüre her kademeden çalışandan büyük destek gören kampanyada, halen işletmelerde işe giren herkese organ bağış formu da veriliyor. Hedefin, tüm çalışanların organ bağışına gönüllü olmasını sağlamak olduğunu belirten Pankobirlik (Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği) Genel Başkanı Recep Konuk, işletmelerde organ bağışı kampanyasının fikir babası. Bizzat organlarını bağışlayan Konuk, tüm çalışanlara bir mektup göndermiş, bu konuda duyarlı olmaya çağırarak kampanyayı başlatmıştı.
Konya Büyükşehir Evlilik Okulu Projesi başladı…

Konya Büyükşehir Belediyesi, toplumun temeli olan aile kurumunun sağlıklı bir yapıda oluşmasına ve güçlenmesine katkı sağlamak için “Evlilik Okulu” isimli bir proje başlattı. Büyükşehir Belediyesi İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen seminerler, 10 çiftten oluşan gruplar halinde uzmanlar tarafından veriliyor. Evlilik Okulu, 6 ay boyunca devam edecek.

 

Konya’nın ünlüleri

Medya Takip Merkezi tarafından hazırlanan Kasım ayı gündeminde, adından en çok söz ettiren Konyalı isim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ydu. Gazze’ye barış görüşmeleri için giden Davutoğlu, 18 bin 993 adet haberde yer aldı.

Yılın Eğitim Gönüllüsü ödülüne layık görülen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da birçok etkinliği de imza atarak medyada ön plana çıktı. Akyürek, bin 546 adet habere konu edildi.

Ayın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No

Kişi

Adet

1

Ahmet Davutoğlu

18.993

2

Tahir Akyürek

1.546

3

Aydın Nezih Doğan

1.203

4

Atilla Kart

1.017

5

Mustafa Kabakçı

745

6

Serdar Kalaycı

741

7

Uğur İbrahim Altay

730

8

Faruk Bal

709

9

Mehmet Hançerli

565

10

Ahmet Sorgun

505

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Kasım ayında 3 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

Konuşulan Konya markaları

Aynı araştırmaya göre, organ bağışı kampanyasıyla oldukça ilgi çeken Konya Şeker, medyada en çok ilgi gören marka oldu.  Marka, Kasım ayı boyunca 438 adet haber ve yazıda yer aldı.

Ayın en çok dikkat çeken bir diğer Konya markası ise, yüzde 26’lık hissesini  halka açılmasıyla gündeme gelen TÜMOSAN idi. Geçtiğimiz ay içerisinde TV’lerde de yer alan reklamlarla sıkça karşımızda olan marka, 228 haber adediyle Konya’nın en çok konuşulan ikinci markası oldu.

Kasım ayında öne çıkan diğer markalar;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

No

Marka

Adet

1

Konya Şeker Fabrikası

438

2

TÜMOSAN Türk Motor Ve Traktör Sanayi

228

3

Rixos Hotel

86

4

Konya Çimento

77

5

Eti Alüminyum Çelik

74

6

Kompen Plastik

61

7

Kom Gıda

59

8

Muratlı Karton

52

9

Helvacızade Gıda

48

10

Divapan

42

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Kasım ayında 3 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

MTM VERİLERİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:

·         Torku Konyaspor’da Hüsnü Özkara’dan boşalan teknik direktörlük görevine Uğur Tütüneker getirildi.

·         Konya’da CHP Cihanbeyli İlçe Başkanı Adnan Kart, inşaatının betonunu sularken dengesini kaybederek 3’üncü kattan düştü. Hastaneye kaldırılan 57 yaşındaki Kart, yaşamını yitirdi.

·         Konya'nın Meram ilçesinde belediye tarafından yaptırılan iki spor tesisine, Londra Paralimpik Oyunları şampiyonu Nazmiye Muslu ile oyunlarda 4. olan Yasemin Ceylan'ın ismi verildi.

·         Ankara’da düzenlenen Judo Türkiye Şampiyonasına katılan Selçuklu Belediyesporlu judocular 32 kategoride 3.lük aldılar.

·         24 - 25 Kasım tarihlerinde Uşak’ta yapılan İllerarası Tekvando yarışmasında Konya’yı temsilen 11 sporcu ile katılan Gençlikspor, 9 madalya kazandı.

·         Konya Ticaret Odası (KTO) 2012’nin son fuar organizasyonunu Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük emirliği Dubai’de gerçekleştirdi. Dubai Uluslar arası Altın ve Mücevherat Fuarı’na KTO ile katılan Konyalı firmalar, Dubai Emtia Borsasında iş görüşmelerinde bulundu.

·         Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri 30 Aralık’ta kapılarını halka açtı. 9 Aralık’a süren etkinliklerde 50’den fazla yayınevi bir araya gelecek.

·         Konya İl Genel Meclisi, Afganistan’ın Belh Vilayeti İl Genel Meclisi ile kardeşlik protokolü imzaladı.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner440