banner686

AKDENİZ’İN EN BÜYÜK DEVE GÜREŞLERİ KORTEJ İLE BAŞLADI

Akdeniz’in en büyük deve güreşleri kortej ile başladı

AKDENİZ’İN EN BÜYÜK DEVE GÜREŞLERİ KORTEJ İLE BAŞLADI
banner603
 Kumluca’da Pazar günü Karatepe stadında yapılacak deve güreşleri öncesi, develerle gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne, Türkiye’nin en pahalı devesi ilçe merkezinde kortej geçişi yaptı

Akdeniz’in en büyük deve güreşi organizasyonu olan 9’uncu Geleneksel Kumluca Deve Güreşleri öncesi, develer şehir merkezinde kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kumluca’da develerin kortej yürüyüşüne Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş, güreş tertip komitesi üyeleri, deve sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Kumluca Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından, dernek yararına gerçekleştirilecek Akdeniz’in en büyük deve güreşlerine, Türkiye’nin en ünlü ve en pahalı güreş devesi olan Bodrum’dan Kaptan Mustafa’nın Kanka isimli devesiyle, Gelidonya, Dülgeroğlu, Yıldızhan ve Hasanpaşa develerinin yanı sıra yaklaşık 100 deve katılıyor.

Güreşler öncesi Kumluca Belediyesi Kültür Hanı önünde toplanan develer, davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı, Gödene Caddesinden şehir merkezinde kortej yürütüşü gerçekleştirdiler. Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, deve güreşlerinin Akdeniz ve Ege Bölgesinde bir yörüklük kültürü olarak yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.

Kumluca deve güreşlerine Bodrum’dan Türkiye’nin en ünlü ve en pahalı devesi olarak bilinen Kanka isimli devesiyle katılan Kaptan Mustafa ise, bir yörüklük kültürü olan dev güreşlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını ve Akdeniz’in en büyük deve güreşi organizasyonu olan Kumluca Güreşlerine katılmak üzere Bodrum’dan geldiklerini söyledi.

Devesi Kanka’nın Türkiye’nin en pahalı devesi olarak gösterildiğini ifade eden Kaptan Mustafa, “Benim için devenin maddi değeri değil manevi değeri önemli. Devemizi bu kadar değerli yapan da güreşi. Biz deveciler olarak unutulmaya yüz tutmuş bir kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuda Türkiye’de gerçekleşen güreşleriyle önemli bir yeri olan Kumluca güreşlerine her yıl olduğu gibi bu yılda katıldık. Güzel güreşler olacağını ümit ediyorum, tüm güreşseverleri Pazar günü güreşlere bekliyoruz” dedi.

Develerin kortej yürüyüşü öncesi Kültür Hanı’nda toplanan develere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler. Vatandaşlar develerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirirler, özellikle çocuklar develeri elleriyle sevdiler.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner695