banner686

AYIN SÖYLEŞİ KONUĞU TANJU ÇOLAK

Eski Milli futbolcu Tanju Çolak ayın söyleşisine konuk oldu

AYIN SÖYLEŞİ KONUĞU TANJU ÇOLAK
banner603
 

Kumluca Belediyesi tarafından kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen ayın söyleşisi programına konuşmacı olarak katılan eski Milli futbolcu Tanju Çolak, Türk futbolunun dünü, bugünü ve yarınının değerlendirdi.

Kumluca Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilen ayın söyleşisi etkinliğine konuşmacı olarak katılan eski Milli futbolcu Tanju Çolak, Türk futbolunun dünü, bugünü ve yarını hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendisinin 20 yılı aşkın süredir aktif futbolu bıraktığını, ancak hiçbir zaman futboldan ayrı bir yaşamı olmadığını ifade eden Çolak, bugün yine Türk futbolunun bir yerlere gelmesi, genç nesilleri spora ve futbola yönlendirme adına çalışmalar yaptığını söyledi.

Bu çalışmalarından birinin de, kendisine ait futbol akademisiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi arasından bir protokol yaptıklarını ve Antalya’nın 19 ilçesinde futbol akademileri olarak gençleri futbola ve spora yönlendireceklerini ifade eden Çolak, 15 Şubat’tan itibaren çalışmalara başlayacaklarının müjdesini verdi.

Bugünkü sistemde futbolun değil, Türk futbolunun durumunun iyi olmadığını savunan Çolak, özellikle Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) son aldığı yabancı oyuncu kontenjanının Türk futbolunun, geleceğine yönelik gelişmesine büyük darbe vuracağına inandığını belirtti.

Çolak şunları söyledi:

“Maalesef Futbol Federasyonumuzun aldığı kararlar doğru değil, bundan dolayı da Türk futbolunun geleceği ümitli değil. Bugün federasyonun aldığı kararlar, sadece menajerlere kazandırıyor, Türk futboluna bir şey kazandırmıyor. Bizim futbolumuzda öyle bir çark var ki, maalesef o çark siz ne olursanız olun, sizi harcıyor. Buna en iyi örnek benim. Dünyada futbol artık, zevk alınarak yapılan ve para kazanılan bir sektör haline gelmiş. Ama bizde birilerinin isteği doğrultusunda yönlenen bir futbol söz konusu. Durum böyle olunca da, malum sonuçlar ortada.”

Türk futbolunun başarısının, aynı şekilde Milli Takıma da yansıdığını kaydeden Çolak, gerekli önlemler alınmazsa gelecekte futbolun daha zevksiz, insanların futboldan uzaklaştıran bir tablonun ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Futbolun durumunu  kötüye gitmesinde bir başka etkenin de sporcular olduğunu anlatan Çolak, “Bir defa her işte olduğu gibi sporcu da, ahlaklı olacak. Her şeyi bir başkasından beklemeyecek, ben ne veriyorum diye kendisini de sorgulayacak. Her şey para demek değildir, her şey hakimi de aldatmak değildir. Hepimiz insanız, hepimiz hata yapabiliriz, ama önemli olan hatadan dönebilmektir” diye konuştu.

Dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandıran Çolak, bir dinleyicinin “Fatih Terim’i başarılı buluyormusunuz?” sorusuna, “Şu an için A Milli takımda Fatih Terim başarılı değil, ama Fatih hocaya güvenildi ve göreve getirildi, bekleyip göreceğiz. Tabi Fatih hoca bir dönem, Milli Takımda Galatasaray’da başarılı oldu, ama o dönemde futbolcularda başarılıydı. Bana göre başarısızlığı anlatmak kadar, çözüm önerileri de sunmak lazım. Fatih hoca bunu yaparsa daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Bir başka dinleyicinin, “Hakemler üzerinde bir baskı varmı? Sorusuna ise, “Hakemler üzerine hiçbir baskı yok, çokta rahat maç yönetiyorlar. Ancak sorun, hakemlerin futbolun içinden gelerek değil, kitaba göre maç yönetmelerinden kaynaklanıyor. Eğer hakemler futbolun içinden gelmiş olsalar, bana göre daha doğru ve etkili kararlar verebilirler. Birde karar verme anları saniyelerle ölçülüyor, futbolun içinden değilde kitaba göre karar vermek isteyince ister istemez yanlış kararlar ortaya çıkıyor. Tabi buda hem futbolumuz, hem de sporseverleri olumsuz etkiliyor” dedi.

Avrupa gol kralı olması, özel hayatı, Galatasaray’dan, Fenerbahçe’ye transferi gibi dinleyicilerden gelen bir çok soruya da yanıt veren Milli futbolcu Tanju Çolak’a söyleşiş sonunda Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından ilçede düzenlenecek, Akdeniz’in en büyük deve güreşi ve söyleşisi anısında deve maketi ve porselen çay seti hediye edildi.

Söyleşi sonunda dinleyiciler uzun süre eski Milli futbolcu Tanju Çolak ile hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner695