banner666
banner686

Domatexpo 2017 Fuarı hazırlıkları başladı

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen ve MSK Fuarcılık tarafından organize edilen 5. DOMATEXPO Fuarı öncesinde toplantı yapıldı.

Domatexpo 2017 Fuarı hazırlıkları başladı
banner603

Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen ve MSK Fuarcılık tarafından organize edilen 5. DOMATEXPO Fuarı öncesinde toplantı yapıldı.

Bu yıl 16 -18 Kasım tarifleri arasında gerçekleştirilecek olan Fuarın ana teması Domates ve Fidecilik olacağı için ilk toplantı Kumluca’da faaliyet gösteren Fide Tesislerinin temsilcileri ile yapıldı. Toplantıya Ak parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Ak Parti Kumluca İlçe Başkanı Arif Yavuzer, Antalya Fideciler Birliği Başkanı Rahmi Kandemir, MSK Fuarcılık Organizasyonu Sahibi M. Sedat Kolcuoğlu ve fide tesislerinin temsilcileri katıldı.Fidecilerin sorunlarının da tartışıldığı toplantıda fidecilerden düzenlenecek olan fuarda aktif rol almaları istendi.

Domates’in ülke gündeminde olduğunu belirten Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu; “Sayın Cumhurbaşkanımız Rusya’ya gittiğinde koltuğundaki dosyalarda Suriye ve Terör gibi konular varsa üçüncü dosya da domates doyası oluyor. Siz üretmeye devam edin. Siz sanmayın ki hükümet domates üreticilerinin sorunlarını göz ardı ediyor. Domates Devletimizin gündeminden hiç eksik olmuyor” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da “Domatexpo Fuarının bu yıl beşincisini düzenleyeceğiz. Bugüne kadar düzenlediğimiz fuarlarımıza bakanlarımızda katıldı. Mesela o dönemin Tarım Bakanı Mehdi Eker fuarımızın birincisine katıldı. O dönem Tarım Bakanımızdan gübredeki KDV’nin kaldırılmasının faydalarını detaylı bir şekilde anlattık. Bugün gübre de KDV ödemiyorsak fuarımızın sayesinde olmuştur. Gümrük ve Ticaret Eski Bakanımız gelmişti Ona da ihracattaki sıkıntılarımızı anlattık. Fuarlarımız sayesinde üretimdeki ve pazarlamasındaki sorunları tek tek aşıyoruz. Fuarlarımız kaybettirmiyor. Kazandırıyor. Bu yüzden destek vermemiz gerekiyor. Fide tesisleri olarak destek olur, bir sinerji oluşturursak fuara heyecan katarız. Bu toplu halde hareket etmekten geçer. Bu yıl bunu gerçekleştirirsek yeni sene de başka sektörler bu işe el atar. Siz örnek bir davranış sergilemiş olursunuz. Böylece Fidecilerin sorunlarını da anlatma fırsatı buluruz. Sizde günah keçisi olmaktan kurtulursunuz” dedi.

Antalya Fideciler Birliği Başkanı Rahmi Kandemir ise; “Fiyatlar yükselir günah bizim olur. Seralarda ve fidanlarda hastalık olur günah bizim olur. Üretici biz tohumu alıyoruz, fide oluyor üreticiye veriyoruz sanıyor. Önce tohumu alıyoruz, bunu torf veya perlitlerle çimlendiriyoruz. Çimlenen fideleri koruyoruz. Besliyoruz. Bu işleri yaparken hem insan hem de enerji veya makine gücünden faydalanıyoruz. Bu giderler her yıl artıyor. Biz fiyatları kafamıza göre arttırmıyoruz. Girdi maliyetine göre arttırıyoruz. Saydıklarımın hepsi gider ve her yıl artıyor. Biz fideciler olarak, sorunlarımızı anlatma fırsatı bulacağımız için, tarım ve ekonomiye katkı sağlamak için fuara destek vereceğiz” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 12:15
banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner681

banner688

banner682

banner689