banner686

Kalekule'de Fuar Sempozyumu

Kumluca’da düzenlenen Fuar kapsamında gerçekleştirilen sempozyumda domates pazarının beklentileri ele alındı.

Kalekule'de Fuar Sempozyumu
banner603
 Kumluca Belediyesi 50. Yıl Kültür Merkezi Kalekule'de gerçekleştirilen sempozyuma konuşmacı olarak Türkiye Biyolojik Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Nedim Uygun, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'nden Gıda ve Hayvancılık Uzmanı Sadık Ertuğrul, Rijk Zwaan firması Türkiye Pazarlama Direktörü Joop Vegter, Kumluca Komisyoncular Derneği adına Şevki Macit, ev sahibi olarak Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Prof. Dr. Nedim Uygun, Türkiye'de ve dünyada tek ürün bazlı bir fuar olan Domatexpo Fuarı içinde böyle bir sempozyumun yapılmış olmasını çok anlamlı bulduğunu ve sektöre çok faydalı olacağını ümit ettiğini söyledi. 

Rijk Zwaan firması Türkiye Pazarlama Direktörü Joop Vegter de, sektörün sorunlarından önce tüketicinin ne istediğini iyi bilerek üretim yapmanın pazardaki sorunları en aza indireceğini söyledi.

Dünyanın çok küçüldüğünü, iletişim araçlarının çok hızlı geliştiğini vurgulayan Vegter, bu hızlı gelişime aynı şekilde üreticinin de ayak uydurması gerektiğini ve pazardaki sorunları en aza indirebilmek için öncelikle iyi marka imajı oluşturulması gerektiğini belirtti.

Vegter, "Türkiye'deki üretilen ürünlerin gerçekten kalitesi çok yüksek. Artık tüketici tükettiği ürünün yüksek fiyatına değil, sağlıklı ve güvenilir olduğuna bakıyor. Siz güvenilir üretir, bunu kaliteli marka haline getirirseniz, pazarda en az sorunu yaşarsınız. Benim tavsiyem, Türk çiftçisi sağlıklı, güvenilir, üretim gerçekleştirsin, bunu marka haline getirsin, o zaman sorun yaşamayacaktır" diye konuştu.

 Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, ilçede yılda 50 bin dekardan fazla alanda örtü altı sera üretimi yapıldığını ve bu alanların yüzde 50'sinden fazlasında da domates yetiştirildiğini söyledi. 

 Sempozyum sonunda Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, sempozyumdaki konuşmacılar adına Türkiye Biyolojik Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Nedim Uygun'a plaket takdim ederken, diğer konuşmacılara da Kumluca Belediyesi kültür yayınlarından hediye etti
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner695