banner677
banner525

Kumluca Devlet Hastanesi’ne Dermatoskop ve  Kriyoterapi Cihazları Bağışı

Hayırsever Vatandaştan Kumluca Devlet Hastanesi’ne Dermatoskop ve  Kriyoterapi Cihazları Bağışı

Kumluca Devlet Hastanesi’ne Dermatoskop ve  Kriyoterapi Cihazları Bağışı
banner603

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Kumluca Devlet Hastanesi Cildiye Polikliniği’ne Hayırsever Orduvar Akman tarafından dermatoskop ve yeni kriyoterapi cihazı bağışlanmıştır. Bu bağışın ilk olmadığını belirten Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ayşegül Alkan; “Kumluca Devlet Hastanesi’ni maddi ve manevi anlamda her zaman destekleyen biz sağlık çalışanlarının ve hastalarının her zaman yanında olduğunu gösteren hayırsever Orduvar Akman’a ve diğer tüm hayırseverlerimize hastanemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Kumluca Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Durali Soytürk ise dermatoskop ve kriyoterepi hakkında bilgi verdi. Dermatoskopi deri yüzeyinin, ışıklı bir büyütme sağlayan dermatoskop cihazı ile incelenmesidir diyen Uzm. Dr. Durali Soytürk; “Benlerin ve pigmentli diğer lezyonların tanısında yaygın bir şekilde tüm dünyada dermatologlar tarafından kullanılmaktadır. Dermatoskop, kulak muayenesinde kullanılan ‘otoskop’a benzeyen deri tabakasını 10-100 kere büyüterek görüntüleyen, özel optik enstruman içeren, bir cihazdır. Dermatoskopik muayene ile benler, deri kanseri, ben dışındaki pigmentsiz lezyonların tanısı yapılabildiği gibi aynı zamanda derideki yabancı cisimler, parazitler, kan damarları, farklı deri tümörleri gibi cilt rahatsızlıklarının tanısı kolaylaşmaktadır” dedi.

Kriyoterapi ya da halk arasında bilinen adı ile dondurma tedavisi ise anormal dokuları dondurarak tahrip etmek esasına dayanan bir tedavi şeklidir diye konuşan Uzm. Dr. Durali Soytürk; “Prob adı verilen bir enstrüman ile dondurulacak dokuya temas ettirilerek ya da gaz sıkılarak aşırı derecede soğutma (yaklaşık -196 derece) sağlanır. Burada yatan mantık, sıvı azot gaz haline geçerken temas ettiği yüzeyden ısı alır neticede doku donar ve tahrip edilmiş olur. Bu amaçla sıvı nitrojen ya da karbondioksit kullanılabilir. Dondurma süresi genelde lezyon büyüklüğüne ve derinliğine göre değişir. Ancak işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Kriyoterapi yüzeysel deri tümörlerinin tedavisinde, yaşlılık lekelerinin giderilmesinde, siğillerin tedavisinde ve pek çok dermatolojik işlemde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 17:46
banner568
YORUM EKLE
banner651
SIRADAKİ HABER

banner650

banner644

banner675

banner643

banner646