banner686

KUTSO ÜYELERİNE İNDİRİMLİ ELEKTRİK

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) ile BİSEN Elektrik Enerji firması KUTSO üyelerinin indirimli elektrik kullanması için protokol imzaladı

KUTSO ÜYELERİNE İNDİRİMLİ ELEKTRİK
banner603
KUTSO Kumluca merkez binasında gerçekleşen imza törenine KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, BİSEN Enerji Türkiye Satış Müdürü Günkut Akgül, BİSEN Enerji Bölge Yöneticisi Bora Coşgungönül, KUTSO Genel Sekreteri Mesut Bakar ve BİSEN Enerji Batı Antalya acentesi Usta Dizayn Elektrik işletme sahibi Ramazan Usta katıldılar.
KUTSO üyelerinin uygun fiyata elektrik kullanması nasıl olacak?
1- Enerji sektörü neden özelleşiyor?
Bu özelleşmenin en önemli nedeni Avrupa Birliği uyum yasaları olarak karşımıza çıkıyor. Bu yasa gereği, devlet sadece düzenleyici ve denetleyici rolü üstlenebilmektedir. Bu doğrultuda özelleşen enerji sektöründe denetleyici kurum EPDK’ dır. EPDK her yıl tüketim limitleri açıklayarak, belirli tüketim limitlerini aşan tüketicilerin Serbest Tüketici olmasına izin veriyor. Limitlerin zamanla azaltılacağını ve son olarak da ev tüketicilerinin bu sistemden faydalanmasını öngörüyor.
2- Elektrik birim fiyatı neden daha ucuz?
EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) özel firmalara, üretim lisansı vermektedir. Bu lisansı alan firmalarda çeşitli yollarla üretmiş oldukları elektrik enerjisini, yine EPDK 'nın yönetiminde oluşturulan enerji borsasına, saatlik değişen fiyatlarla satabilmektedirler. Bu sayede de birim fiyat bazında bir indirim oluşmaktadır. Oluşan bu indirimli oranlarda sistem gereği tüketicilere yansıtılmaktadır. EPDK tarafından verilen bir diğer lisans tipide Toptan satış lisansıdır. Bu lisansı alan özel firmalar ise her gün saat 11.30'a kadar, kendi bünyelerinde bulunan tüketiciler, tüketim tahminlerini yaparak sisteme girmekle yükümlüdürler. Bu sistem sayesinde o günün tamamında oluşacak tüketim bilinerek üretim, tüketim dengesi oluşturulur ve bu sayede de toplam maliyeti minimuma indirilir. Oluşan bu indirimler de tüketicilere yansıtılır.
3- Birim fiyatı üzerinden indirim almak neden daha avantajlı?
Elektrik faturanızdaki temel kalem; Aktif Enerji Bedelinizdir. Aktif Enerji Bedeli; Tüketim Miktarı x Birim Fiyat şeklinde hesaplanır. Bu bedele ilaveten, Dağıtım Bedeli, İletim Bedeli, Kayıp Kaçak Bedeli, PSH Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi ve %18 KDV olmak üzere ek ücretler ödemektesiniz.
Bu ücretlerden Dağıtım, İletim, Kayıp Kaçak, PSH Bedelleri sabittir, elektriği aldığınız firma değişse de bu fiyatlar değişmemektedir. Fakat, Enerji Fonu (%1), TRT Payı (%2), Belediye Tüketim Vergisi (%5)  ve KDV (%18) değerleri yüzde olarak ifade edilen değerlerdir. Dolayısıyla, Aktif Enerji Bedeliniz düşerse, bu bedellerde de indirim yapılmış olmaktadır.
4- Serbest Tüketici Limiti ne kadardır?
2014 yılı itibari ile EPDK tarafından belirlenmiş olan Serbest Tüketici Limiti 4.500 kWhtir. Aylık fatura tutarı KDV dahil ortalama 135 TL olan tüketiciler bu şartı yerine getirmektedirler.
5- Serbest Tüketicilerin avantajları nelerdir?
a- Serbest Tüketiciler yapacakları ikili anlaşmalar yolu ile diledikleri tedarikçiden enerji temin edeceklerdir.
b- Üretici ve toptan satış şirketlerinin sağlayacakları fiyat avantajından yararlanabileceklerdir. Ayrıca esnek ve kendilerine göre uygun anlaşmalar yapabilecektir.
c- Serbest Tüketiciler her sözleşme süresi bitiminde tedarikçisinin performansını değerlendirecektir. Böylece zaman içerisinde kendisi için en uygun sözleşmeyi ve tedarikçiyi belirlemesi mümkün olacaktır. Tedarikçileri tarafından da anlık olarak alınacak bu veriler değerlendirilerek Serbest Tüketicilerin enerji maliyetleri en makul düzeye çekilebilecektir.
6- İndirim oranları ne kadar süreliğine geçerli olacak?
İndirim oranları, sözleşme süresi boyunca geçerli olacaktır.
7- Teklif vermek için neden faturaya ihtiyaç duyuluyor?
Tüketicin hangi tarifeye bağlı olduğu, tek ya da çok zamanlı sayacı olduğu, tüketim profili gibi bilgiler teklifimizin daha sağlıklı olması açısından önemlidir.
8- Tarifelerin ticarethane veya sanayi olması arasında fark var mı?
Evet, indirim miktarları ticarethanelerde ve sanayide farklılık göstermektedir. Tedaş Sanayi Tarifesi birim fiyatlarının Ticarethane tarifesine göre daha düşük olması sebebiyle, Sanayi tarifelerine daha az indirim yapılabilmektedir.
9- OG (Orta Gerilim) ve AG (Alçak Gerilim) nedir?
30kv üzeri gerilim orta gerilim olarak adlandırılmaktadır. 1kv altı gerilim ise alçak gerilim olarak adlandırılmaktadır.
10- Elektrik alınca tek muhatap siz mi olacaksınız?
Sadece “aktif enerjinin” satışıyla ilgilenilmektedir. Enerjinin kullanabilir olarak size ulaştırılması sorumluluğu bölgenizdeki sorumlu Dağıtım Şirketidir.
11- Dağıtım şirketinden geçişimin bana maliyeti ne olacak?
Geçişin herhangi bir ek maliyeti bulunmamaktadır.
12- Elektriği sizden alabilmem için ne gibi prosedür gereklidir?
Elektrik satışı konusunda bizimle anlaşma yapmadan önce indirim oranlarımızı görmeniz açısından bizden teklif almanız gerekmektedir. Teklif içeriğinde bu işlem ile hangi tutarda bir kazanç sağlayabileceğinizi gösteren bir karşılaştırma tablosu bulunacak ve bu sayede ne kadar kar edeceğinizi görebileceksiniz. Teklifimizi değerlendirmenizi takiben, elektrik satışı konusunda firmanızla protokol imzalanacak takiben sözleşme imzalanacaktır.
13- Elektriği sizden alırsam ekstra bir ücret ödemem gerekiyor mu?
Kesinlikle hayır.
14- Türkiye’nin neresinde olursam olayım elektriği sizden almam mümkün mü?
Kesinlikle evet.
15- Elektriği sizden alırsam herhangi bir kesinti yaşar mıyım?
Hayır. Mevcut sisteminizde teknik açıdan veya fiziksel olarak hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Mevcut sisteminizi (hatlarınızı....vs.) kullanmaya devam edeceksiniz.
16- Elektriğe zam yapılırsa nasıl etkilenirim?
Elektriğe, yani TedaşTarifesi’ne devlet tarafından herhangi bir zam yapılması durumunda anlaşma şekline göre hareket edilir. Sabit İndirim Oranı ile anlaşma yapmışsanız; aynı İndirim Oranınızla elektrik kullanmaya devam edersiniz. Sabit Fiyat Anlaşması yapmış olan müşterilerimiz, tarife fiyat değişikliklerden etkilenmez. Tarifede zam ya da indirim olması halinde aynı fiyattan elektrik kullanmaya devam ederler.
17- Elektrik tedarikçisi değişim sürecinde herhangi bir elektrik kesintisi oluyor mu?
Hayır. Tedarikçi değişiminden kaynaklanan herhangi bir elektrik kesintisi olmuyor.
18- Herhangi bir arıza durumunda kimi arayacağım?
Serbest tüketicilerin elektrik tesisatlarında oluşan arızaların giderilmesi ve bakımlarının yapılması, tüketicinin bulunduğu bölgedeki elektrik Dağıtım Şirketinin yetki ve sorumluğundadır.
19-Sayaç okumasını kim yapacak?
Elektrik sayaçlarının okunması, mevzuat gereği dağıtım şirketlerinin yetki ve sorumluluğunda olduğundan, sayaçlar abonenin bağlı olduğu Dağıtım Şirketi tarafından okunur. Endeks bilgileri, anlaşma yapılan özel tedarikçinin sistemine girilir. Müşteriye ise, Sayaç Okuma Tutanağı bırakılır.
20- Sayaç değişikliğinin gerektiği durumlarda ne yapmam gerekir?
Sayaç değişimi yapmak için bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine sayacınızı değiştirme isteğinize ilişkin dilekçe vermelisiniz. Daha sonra dağıtım şirketi sayaç değişim işlemi için gün ve saat belirleyip size iletecektir
21- Elektrik faturamı kim gönderecek?
Anlaşma yapmanız halinde, faturanız indirimli olduğu için ayrıca gönderilecektir.
22- Sözleşme yapılan müşteriye ilk fatura ne zaman gönderilecek?
Geçiş işlemleri her ay yapılabilmekte olup, mevcut elektrik sağlayıcınızın onay süreci sebebiyle, elektrik tedariğine yaklaşık 1 Ay sonra başlanabilmektedir.
Son EvrakTeslim ve KayıtTarihleri    : 04 Ocak  -  04 Şubat  -  04 Mart  -  04 Nisan -  ……. 
TedarikBaşlangıçTarihleri               : 01 Şubat - 01 Mart  -  01 Nisan  -  01 Mayıs - …....
23- Evlere elektrik veriyor musunuz?
Evet. 4. maddede belirtilen serbest tüketici limitini geçen her tüketici gibi evler de indirimli elektrik kullanma hakkına sahiptirler.
24- Kayıp Kaçak Bedelini,  Dağıtım Şirketleri de alıyor mu?
Evet, alıyor. Kayıp Kaçak Bedeli ( Sistemde çalınan kaçak enerji ve teknik kayıplar...gibi ), Ocak 2011 döneminden itibariyle, Ticarethane, Mesken ve Sanayi AG, OG ve Çift Terim Tarifelerine bağlı olan bütün elektrik abonelerinin faturalarına yansıtılmaktadır. Bu bedel, bazı dağıtım şirketi ve enerji şirketi faturalarında, Birim Fiyatlarının içerisine gizlenmiş şekilde gösterilmektedir. Faturada ayrı bir kalem olarak gösterilsin ya da gösterilmesin, bu bedeli bütün aboneler ödemek durumundadır.
25- Ticarethane Grubuna hangi işletmeler girer?
Oteller, Restaurantlar, Benzin İstasyonları, Dinlenme Tesisleri, Marketler, Büfeler,Hastaneler, Sağlık Merkezleri, Klinikler, Okullar, Yurtlar    , Vakıflar, Site Ortak Kullanım Alanları, Binalar, İş Merkezleri Plazalar, AVM’ler, Mağazalar, Şantiyeler, Kamu Kuruluşları, Spor Salonları, Bankalar, Büro, Ofis.....vb.
26- Mesken Grubuna hangi işletmeler girer?
Evler ve Siteler


Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner695