OLİMPOS ANTİK KENTİNDE KAZI ÇALIŞMALARI

Kumluca’ya bağlı Yazır Mahallesinde bulunan Olimpos Antik Kenti’nde 2016 yılı kazı çalışmaları devam ediyor.

 OLİMPOS ANTİK KENTİNDE KAZI ÇALIŞMALARI
banner603

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan başkanlığında yürütülen bu yılki kazı çalışmaları, antik kentteki geçmiş yıllarda yapılan kazı bölgelerinin onarımı ve piskoposluk sarayı ve çevresinde yürütülüyor.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Olimpos Antik Kentinin ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan’dan bilgi aldı.

Bu yılki kazı çalışmalarını antik kentte bulunan piskoposluk sarayı ve çevresiyle,  geçmiş yıllarda yapılan çalışma alanlarındaki yapıların onarımı olarak planladıklarını ifade eden Uçkan, şu ana kadar çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmalarına desteğinden dolayı Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’ya teşekkür eden Uçkan, “Olimpos kazı çalışmalarına desteğinden dolayı sayın başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu yılki kazı çalışmalarımıza bilim ekibi ve üniversite öğrencilerimizin yanı sıra işkur işçilerimizde katılıyor. Çalışmalarımız Kasım ayı sonunda sona erecek” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, Kumluca’nın antik kentler bakımından zengin bir bölge olduğunu, bunlarının en önemli bilinen ve öne çıkanlarından birinin de Olimpos Antik Kenti olduğunu söyledi.

Olimpos Antik Kenti kazılarını önemsediklerini ifade eden Çetinkaya, “Olimpos hem tarih, hem kültür, hem de turizm açısından ilçemizin önemli bir bölgesi. Burada yürütülen kazıları bizde en az kazı ekibi kadar heyecanla takip ediyoruz. Antik kentin ayağa kaldırılması, tarihi buluntuların gün yüzüne çıkartılması, ilçemizin tarih, kültür ve turizm değerinin arttıracaktır. Bundan dolayı kazı ekibinin  yürüttükleri çalışmaları destekliyor ve kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner707

banner695