ORMAN YANGINI BÜYÜYOR

Kumluca'ya bağlı Erentepe mahallesinde dün başlayan orman yangını gece yarısı yeniden alevlendi.

banner850
ORMAN YANGINI BÜYÜYOR
banner764
HABERİN GALERİSİ
KUMLUCA'DA ORMAN YANGINI

KUMLUCA'DA ORMAN YANGINI

 
 Kumluca'ya bağlı Erentepe mahallesinde dün başlayan orman yangını gece yarısı yeniden alevlendi. Yangında 13 ev ile zeytin, portakal ve nar bahçeleri ve seralar da zarar gördü. Karadan ve havadan müdahale edilen yangında yanan alan miktarı 150 hektarı aştı.

Erentepe Mahallesi'nde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangınına, ekiplerin müdahalesi gece boyunca sürdü. havanın kararması nedeniyle havadan müdahaleye ara verilirken, kara ekipleri sabaha kadar yangının büyümemesi için çalıştı. Dün saat 20.00 sıralarında kısmen kontrol altına alınan ve yaklaşık 50 hektarlık alanda etkili olan yangın saat 23.00 sıralarında rüzgarın da etkisiyle yeniden alevlendi. Erentepe'den Belen Mahallesi'ndeki ormanlık alana da sıçrayan yangına 2 uçak, 6 helikopter, 42 arazöz ve 200 orman işçisiyle müdahale devam ediyor.

Yangın Erentepe'de de etkisini sürdürüyor. Erentepe'de etkili olan yangında toplam 13 ev ile zeytin, portakal ve nar bahçeleri ve seralar yanarak zarar gördü. yangının ortasında kalan bir TIR ile dorsesinde yüklü iş makinesi de yandı. Yangından zarar gören orman alanı miktarı da 150 hektarı aştı.

Yangın nedeniyle Kumluca- Antalya karayolu da trafiğe kapatıldı. Yangının Sarıkavak Mahallesi'ni de tehdit ediyor ve yangının tehdit ettiği bölgede halkın dikkatli olması can güvenliği için yangına yakın evlerin boşaltılması konusunda anonslar yapılıyor.

Yangının başından itibaren söndürme çalışmalarını Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk koordine ediyor. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de yangın bölgesindeki söndürme çalışmalarını yerinde incelemek üzere Ankara'dan Antalya'ya geldi. Genel Müdür Üzmez, helikopterle yangın bölgesine geçerek inceleme yaptı. Yangın bölgesini helikopter ile inceleyen Üzmez, Belen'de bulunan Kumluca Orman Bölge Müdürlüğü denetleme alanında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

150 hektarlık bir alanın yandığını belirten üzmez; "Biz bu yangını södürürüz ancak vatandaşlarımızda duyarlı ve tedbirli olsunlar, sera atıkları, Anız vb atıklar yakmasınlar, Havadan ve karadan söndürme faaliyetimiz devam edecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER