Şükret

Yoruldun biliyorum. Büyümek yordu seni. Hayat denilen o yükü, sırtlandın mı bir kere, belini bükse de kurtulamazsın artık. Sende farkına vardın bunun, biliyorsun. Yeri geldi tüm gücünle koştun, soluk soluğa kaldın; yeri geldi kımıldayacak gücün olmadı, bir adım bile atamadın. Tırmaladın, tırnakların kanaya kanaya gideceğin yolunu çizdin. Haksızlığa uğradın, sesin çıkmadı. Seni duysunlar istedin, herkes sağır oldu. Sırtını sıvazlarken hançerleyenler, uzattıkları eli yarı yolda bırakanlar oldu.Umursamadın kimseyi, sürekli yapman gereken şeyler vardı biliyordun. Planlarına yetişemezken günlerin, bir garanti aradın kendine, olmayacağına emin olduğun halde.

Sevgisizlikten nasır tutmuş kalplerde, merhamet aradın. Acıyla beslenen bedenler kesti önünü, engel olamadın hiç birine. Karamsarlığa kapıldın işte tam da o zaman.Yine de pes etmedin, düştüğün yerden ayağa kalkıp, sıfırdan başladın. Her seferinde daha güçlü bastı ayakların, daha sert oldu adımların.

Dağıldın, kırıldın, saçıldın. Bir avuç sevgiye muhtaç bıraksalar da, sen sevmekten vazgeçmedin. Her savaştan daha fazla merhametle çıktın. Sevgiyle okşadın bir hayvanı, hiç düşünmeden yardım ettin bir yaşlıya, çocukları sevdin. Daha nicelerine dokundun. Şefkat koktu için.

Kendi bildiğin doğrulardan vazgeçmezdin hiçbir zaman. Elinden gelenin fazlasını yaptığını görsünler istedin, görmediler. İşte en çokta o zaman, elinden geleni bileyapmak istemedi için. Bitmedi yine de telaşların. Bahar geldi; çiçeğin kokusunu, baharın yeşilini göremedi gözlerin. Yaz geldi, yüreğin de yağan sağanaklarda ıslandın.Yoluna taş koyanların, arkandankuyunu kazanların oldu; kendi kazdıkları kuyuda boğulmalarına üzüldün. Acıdın her birine.

Dünden kalan pişmanlıkların birikti bir bir önünde. Art arda gelen hatalarınıniçinde boğuldun. Keşke dediğin sonuçlar, gitmedi gözünün önünden. Yine de vardığın sonuçtan, emin gibisin.Herkes gibi güzel şeyler olsun istiyorsun. Ve herkes gibi sürekli her şey yolunda gitsin istiyorsun. Haklısın da. Ama kaderin çizdiği yoldan şaşamıyorsun işte, elbet gelip seni bulan, sana biçilmiş planı yaşıyorsun.

Biliyorum yoruldun büyümekten. Şimdi kızgınlıklarını unut, kırıldıklarını affet. Öfkeni fırlat at. Kinini, hıncını koy bir kenara. Tanrının sana biçtiği hayata şükret. Hisset baharı. Kokla çiçekleri. Yorgunluğuna bir “Eyvallah” de. Uzatabildiğine uzat ellerini, yardımını esirgeme. Hayatından geçmiş, bu anına gelmende kötü bir rolle de olsa emeği olan herkese de, ta yürekten bir teşekkür yolla...

YORUM EKLE

banner695