13.05.2022, 10:56

ADRASAN GEZİSİ

1 Mayıs 2022 Pazar günü Adrasan’a gittim. Kumluca’dan yola çıktım. Önce Beşikçi mezarlığından sağa, köyün içine saptım. Köy bakirliğini yitirmiş. Mezarlığın az ilerisine büyük bir depo yapılmış. Kim yapmış, neden yapmış bilemiyotum.

Eski Beşikçi deresi boyunca yolumu devam ettim. Derenin boynunda biraz çöp vardı. Hele yolun girişine bir reklamcı pleksileri gelişigüzel atıvermişti. Yukarıya doğru çıkarken yol kıyısında bolca şişe gördüm. Soda şişeleri. Onları toplayıp poşetledim. Tam götürecekken Ankara plakalı bir jeep geldi ona verdim. Sonra eski yola girdim. Kekikçiler kekik topluyorlardı. Ağaçlar taze filizler vermişti. Ortalık kuş seslerinden yıkılıyordu. Pınarlarda su vardı. Yol çok dinizdi.

Biraz Hüsnü Torun’un yanında oturdum. Lafladık.

Oradan Belen ilkokulunun bahçesine gittim. Okul melül ve mahzundu. Vakt u zamanında iki sınıflı bir okul olarak yapılmıştı. Şimdi kapılar bacalar açık. Akmış. Tavanındaki lambriler yere dökülmüş. İçinde çuvallara konmuş bir şeyler var. Okulun öndeki bademlerin başı silme meyve. Bademlerin dibinde otlar diz boyu. Bahçenin kıyısına Hüsamettin iki tane şömine yaptırmış. Geleni gideni yok.

Geniş bir asfalt yoldan aşağıya indim. Yol tenha. Kıyısında borucaklar sarının en can alıcısıyla boyanmış. Hatmigüller. Karşıda Musa dağı. Yeşilin binbir tonuyla Yazır vadisi. Ortalık kuş sesleri ve çiçek kokularıyla lebalep dolu. Hava ılık.

Pazar yerine gittim. Arife olduğu için Pazar açılmış. Ama tenha. Oradaki çay ocağında birkaç kişi var. Onların yanına oturdum. Bazıları şoför. Serik’ten, Kemer’den gezgin getirmişler. Getirdikleri yat gezisi yapacaklarmış. Yat gezisi 200-250 TL. Birinin de yatı varmış. 3 tane yat kooperatifi olmuş. Kıyıyı yatların tümden kapladığını söylediler.

Biraz Koreli dedenin yanında oturdum. Dede, ilçemizdeki Kore gazilerinin son örneği.92 yaşında. Allah uzun ömürler versin! Ayakları ağrıyormuş. Geçmiş olsun dedim. Oğlu Gürsel Taşkın ile biraz turizmden konuştuk.

Adrasan tenha ve güzel. Denizi, kumu, ormanı, gökyüzü, güneşi ile dayanılmaz güzel.

SİZİ DE ÇAĞIRIYORLAR!

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak 03:56
Güneş 05:35
Öğle 12:59
İkindi 16:49
Akşam 20:13
Yatsı 21:46