Başkan Böcek: “Antalya’nın geleceği için çalışıyoruz”

“Ranta dönük projemiz olmayacak”

ANTALYA 24.02.2020, 11:39 24.02.2020, 11:52
Başkan Böcek: “Antalya’nın geleceği için çalışıyoruz”
Haber Videosu

Kanal V’de Yüksek Tansiyon Programı’nın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Azim ve kararlılıkla halkımıza söz verdiğimiz projeleri yapacağız. Halka dönük projeleri hayata geçireceğiz. Ranta dönük projelerimiz olmayacak” dedi.  Planlı, kurallı, kimlikli bir Antalya için çalıştıklarını kaydeden Başkan Böcek, “Sadece dönemi kurtarmak için değil, Antalya’nın geleceği için çalışıyoruz” diye konuştu. 10 ayda Antalya’nın röntgenini çektiklerini ve talepleri belirlediklerini söyleyen Başkan Böcek, 2020-2024 yılları arasında içme suyuna 1 milyar 745 milyon, kanalizasyona 586 milyon, yağmur suyuna 191 milyon, arıtma tesislerine 1 milyar 354 milyon, tarımsal sulamaya 17 milyon lira yatırım yapacaklarını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kanal V’de gazeteci Ali Buldu’nun Yüksek Tansiyon programına konuk oldu. Hizmetlerini ve projelerini anlatan Başkan Böcek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 26 yıllık siyasi hayatında kimseyi ötekileştirmeden hizmet ettiklerini belirten Başkan Böcek, bu başarı öyküsüyle yola çıktıklarını, Antalyalıların teveccühü ile göreve geldikten sonra dertlere derman olmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

KANSEROJEN SU BORULARI DEĞİŞİYOR

Bu süreçte 19 ilçeyi ziyaret ederek vatandaşların sorun ve taleplerini dinlediklerini ifade eden Başkan Muhittin Böcek, “Bu talepleri değerlendiriyoruz. Örneğin birçok ilçede ve mahallede içme suyu boruları eskimiş. Bu borular artık kanserojen içeriyor. Yıllarca değiştirilmemiş bu eski boruları değiştirmek için ASAT Genel Müdürlüğümüzle konuşup, bölge halkına tarih verip, dertlerini çözeceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

ASAT’TAN DEV YATIRIM

ASAT’ın çalışmalarını son derece önemsediğini kaydeden Başkan Böcek, şu bilgileri verdi: “913 mahalle muhtarımız ve STK’larla yaptığımız görüşmeler sonucu belirlediğimiz talepler doğrultusunda planlamamızı yaptık. 2020-2024 yıllara arasında 398 depo yenileme, 111 yeni depo yapımı ile birlikte içme suyuna 1 milyar 745 milyon 153 bin lira, kanalizasyona 586 milyon 555 bin lira, yağmur suyuna 191 milyon 981 bin lira, atık su arıtma tesislerine 1 milyar 353 milyon 973 lira, diğer tesislere 271 milyon 183 bin lira, tarımsal sulamaya 17 milyon 641 bin lira yatırım yaparak, hemşerilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Kepez, Aksu ve Döşemealtı’nda kanalizasyona başladık. Haziran -Temmuz aylarında Finike’de de 5 mahallede başlamış olacağız.”

PLANLI KURALLI KİMLİKLİ KENT

Planlı, kurallı, kimlikli bir Antalya için çalıştıklarını kaydeden Başkan Böcek, “Sadece dönemi kurtarmak için değil, Antalya’nın geleceği için çalışıyoruz. Bu süreçte sevgili hemşehrilerim şeffaf bir yönetimle neleri nasıl yaptığımızı görecek. Tüyü bitmemiş yetimin hakkının nasıl korunduğunu görecek” ifadelerini kullandı.

ORTAK AKILLA YÖNETİYORUZ

Antalya’yı ortak akılla yönettiklerini kaydeden Başkan Böcek, “ATSO’yla işbirliği içerisinde yerel yönetimler zirvesi yaptık. Oda başkanları ile Antalya’yı konuşuyoruz. Taleplere bakıyoruz. 75 oda başkanının olduğu AESOB ile esnaf çalıştayı yaptık. Ticaret Borsası ile tarım çalıştayı yaptık. Meslek odalarıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

TURİZM ZİRVESİ

Antalya’da turistlerle birlikte 24 milyon nüfusa hizmet ettiklerinin altını çizen Başkan Muhittin Böcek, gelecek hafta bir turizm zirvesi gerçekleştireceklerini de aktardı. Antalya’nın tanıtımı için tüm ilçe belediyeleri ile birlikte turizm birliği ANTAB’ı oluşturduklarını kaydeden Başkan Muhittin Böcek, 3 Mart’ta tanıtım faaliyetlerinde bulunmak için Almanya’ya gideceklerini ifade ederek, “İktidarıyla muhalefeti ile Antalya turizmi için el ele çalışıyoruz. Söz konusu Antalya olunca akan sular durur” dedi.

KOOPERATİFÇİLİĞE DESTEK

Antalya’nın tarımın da başkenti olduğunun altını çizen Başkan Böcek, yerelden kalkınma modeliyle tarımsal kooperatifçiliği geliştirmek üzere çalışmalar yaptıklarını, bu amaçla kooperatifçilikte başarı hikayesi yazmış isimlerle Tarım Konseyi düzenlediklerini anlattı. Böcek, kadın kooperatifçiliğiyle ilgili bir projenin BAKA desteği aldığını ve yakında hayata geçeceğini belirtti.

10 AYDA RÖNTGENİ ÇEKTİK SORUNLARI BELİRLEDİK

Ulaşımdan, imara 10 aylık süreçte Antalya’nın röntgenini çekerek, sorun ve talepleri belirlediklerini belirten Başkan Böcek, şunları aktardı: “19 ilçede neler yapmalı, hangi projeleri hayata geçirmeliyiz bunları çalıştık. 19 Şubat’ta geniş katılımla Antalya Ulaşım Çalıştayını yapacağız Ayrıca Ulaşım Master Planı yapıyoruz. STK’lar ile birlikte Antalya’nın yeni imar yönetmeliğini hazırladık. Bakanlık onayından sonra devreye girecek.”

Tarihi Balbey Mahallesi ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Başkan Muhittin Böcek, Balbey’i, Haşim İşcan ve Kaleiçi ile bir bütün oluşturacak şekilde cazibe merkezi haline getireceklerini kaydetti.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN MERKEZ

Sokak hayvanlarının da yaşamaya hakkı olduğunu belirten Başkan Muhittin Böcek, 80 dönümlük bir alana Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi yapacaklarını, ihale hazırlıklarının sürdüğünü söyledi. Böcek, Mart ayında Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Sokak Hayvanları Çalıştayı düzenleyeceklerini de kaydetti.

HALKA UCUZ ET

Seçim vaadi olan Halk Et Projesi’nin başladığını ifade eden Başkan Böcek, halka sağlıklı, kaliteli ve ucuz eti gıda güvenliği içinde ulaştırdıklarını, et ürünlerinin piyasadan daha ucuz olduğunu vurguladı. Halk Süt ve Halk Su projesiyle ilgili çalışmalarında kısa sürede tamamlanacağını kaydeden Başkan Muhittin Böcek, yerelden kalkınacaklarını bir kez daha vurguladı. Başkan Muhittin Böcek, daha önce kapatılan ALDAŞ’a ait Organize Sanayi bölgesindeki boru fabrikasının tapusunu aldıklarını ve yeniden prefabrik üretime başlayacakları açıkladı.

TASARRUF ETTİK

Antalya’nın Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer aldığını dile getiren Başkan Böcek, şunları aktardı: “Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştüğümüzde beşinci borçlu belediye olduğumuzu söylediğimde şaşırmıştı. 6 milyar 206 milyon lira borç var. Göreve geldik, hacizler geldi, parası ödenmeyen yerler var. 2 yıl olmuş asfalt yapılmış parası ödenmemiş. Tasarrufa gittik. Ayaklarımızı sağlam basmamız lazım. Çalışanlarımızın maaşlarını teri soğumadan veriyoruz. 18 ayda ödenmek üzere 14 kredi çekilmiş. Bu borçlarımızı 60 ayda ödenecek şekilde yeniden yapılandırdık. Ulaşım sektöründe iyi hatları arkadaşlarımıza verdik. Ulaşımda yaptığımız düzenleme ile 63 milyon lira tasarruf ettik. Aldığımız tasarruf tedbirleri ve sağladığımız mali disiplin meyvesini verdi. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch belediye notumuzu negatiften durağana çevirdi.”

HALKA DÖNÜK PROJELERE DEVAM

“Geçmişle bir hesabım yok” diyen Başkan Böcek, “Sandıkta cevabı verdik, geçtik. Antalya kimi seçeceğini bilir. 25 yıldır yaptığımız hizmetler için bize güvendiler ve seçtiler. Kimseyle hasımlığımız, düşmanlığımız yok. Biz devlet terbiyesi ile büyüdük.”

Geçen dönemden kalan halka dönük bütün projeleri devam ettireceklerini söyleyen Başkan Muhittin Böcek, şunları kaydetti: “Geçen hafta Finike’de yapımı devam eden Eroğlu Nuri Camisi’ni ziyaret ettim. Ramazan ayına tamamlayacağız. Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’ni 2020 yılı içerisinde tamamlıyoruz. Kent Müzesi projesi kapsamında eski stadyum alanındaki yeşil alan düzenlemesini tamamladık. 3. Etap Raylı Sistem Projesi’ni Meltem’de Devlet Hastanesi’ne kadar getireceğiz. Yarım kalan Sedir Spor Kompleksi’nde yükleniciye 13 milyonluk kalan ödemesini yaptık. Şimdi 23 milyonluk ek yatırımla projeyi tamamlayıp, ata sporumuz güreşe ve diğer sporlara destek olacağız.”

SARISU’DA PROTOKOL İPTAL EDİLMİŞ

Büyükşehir Belediyesi’nin Sarısu piknik alanını 2007 yılında Orman Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiralayıp, 15 milyon lira yatırım yaptığını hatırlatan Başkan Böcek, “3 yıl önce önceki başkan C tipi piknik mesire alanından D tipi piknik mesire alanına geçmek için kiralama protokolünü Orman Bakanlığı ile karşılıklı fesih ediyor. Buraya 15 milyon yatırım yapılmış. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Ben duyunca çok üzüldüm. Neden 3 yıl önce Orman Bakanlığı ile karşılıklı protokolü fesih ettiniz. Daha önce neden C’den D’ye geçirmediniz? Sayın Cumhurbaşkanımızla, Orman Bakanımızla bu konuyu da konuştuk. Bakan Bey’e burada bir yanlışlık olduğunu söyledim. Şu anda ilgileniyor” diye konuştu. Sosyal belediyecilik anlayışı gereği insanlara doğumdan ölüme kadar  sahip çıkmak zorunda olduklarını belirten Başkan Muhittin Böcek, “Sağ elimizle verdiğimizi sol elimiz görmeden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım ediyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyoruz” dedi.

RANTA DÖNÜK PROJELER İPTAL

Ranta dönük projelerin iptal olduğunu söyleyen Başkan Böcek, “Lara’da kurvaziyer planı yaptılar. Yolcu gemisi gelecek, ticaret canlanacak dendi. Biz turistleri merkeze nasıl getiririz diye düşünürken, bir baktık ki Lara kurvaziyer limana 5 yıldızlı otel ve ticaret konulmuş. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Mahkeme planları iptal etti. Otogar planını iptal etti. Boğaçayı özel proje alanı da iptal oldu” diye konuştu. Konyaaltı’nda yüzde 90’ı tamamlandı denilen 2 bin kişilik kapalı spor salonun 2018 yılında yüzde 5 seviyesinde tasfiye edildiğini belirten Başkan Muhittin Böcek, “Ayıptır, günahtır. Yüzde 90’ı tamamlandı dedikleri proje su basman seviyesinde” dedi.

SIRADA BOĞAÇAYI VAR

Önümüzdeki günlerde Boğaçayı Projesi’yle ilgili de açıklamaları olacağını söyleyen Başkan Böcek, şöyle konuştu: “Sırasıyla her şey açığa çıkacak. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiş bunlarla ilgili açıklamalarımızda olacak. Bu projeye 131 milyon lira harcanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanına açılışını yaptırdıkları Boğaçayı’nda yaklaşık 20 dönüme yakın kamulaştırmasız el atma vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızı da kandırdılar.  Büyükşehir Belediyemiz kamulaştırmasız et atma nedeniyle kamu zararına uğrayacaktır. Bu paralar ödendi. Ali Çetinkaya Caddesi’nde de yanlışlıklar var. Borçlar işte onun için böylesi katlanarak geldi.” 

RANTA DUR DEDİK

Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Muhittin Böcek, işletme ihalesi iptalinin siyasi değil, yasal bir sorumluluk olduğunun altını çizerek, “Sayıştay raporları, mülkiye müfettişi raporları, teftiş kurulu raporları, iç denetçi tespitleri sonucu bu kararı verdik. Sayıştay raporları bağlayıcı değil demek yanıltıcı ve kötü niyettir. Kamu zararına engel olmak bizim görevimiz. Ranta dur dedik. Tüyü bitmemiş yetim hakkını korumaya devam edeceğiz. Sahilin peyzajını, güvenliğini zaten belediye yapıyor. Alt işletmecilerle beraber hizmete devam edeceğiz. Yaz sezonu ile ilgili kimsenin tereddüdü olmasın” dedi.

DOĞRUSU YAP İŞLET DEVRETTİR

Konyaaltı Sahil Projesi’nin yap işlet devret modeliyle yapılması konusunda meclis kararı alındığını ve iki kez 129 milyon maliyet bedeliyle ihaleye çıktığını hatırlatan Başkan Muhittin Böcek, şunları aktardı: “Bu ihalelerde işletme giderleri de yükleniciye aitti. Doğrusu da budur. Hasan Subaşı döneminde Beach Park, Bekir Kumbul döneminde Lara Beach, Konyaaltı Belediye Başkanlığım döneminde Konyaaltı Sahil Projesi, yap işlet devret modeli ile ihale edilmiş ve 10 yıllığına verilmiştir. Güvenlik temizlik tüm giderler projeyi yapan yükleniciye aittir. Belediye kasasından bu projeler için bir kuruş çıkmamıştır.  Konyaaltı SahiL Projesi’ni de 129 milyona yap işlet devret modeliyle verselerdi, işletme giderleri yüklenici firmaya ait olsaydı sorun yoktu. Büyükşehir Belediyemizin 254 milyon lirası kasasında kalacaktı. Belediye 254 milyon lira harcadığı bir projeyi, bu şartlarda nasıl 28 yıllığına kiraya verir. İşletme ihalesi yapıldığında o zaman mecliste, yapmayın, rekabet koşulları oluşmamıştır diye uyardım. Sadece 254 milyon lira ile de kalmıyor. Bunun için kredi çekilmiş. Faizleri ile birlikte belediyeye 300 milyon lira zararı var.”

FAHİŞ FİYATLARI FATURALARI İLE GÖSTERDİ

Maliyeti yüksek gösterilen harcamaları belediyeye kesilen faturaları ile gösteren Başkan Muhittin Böcek, “Proje için alınan bir sınır elemanının fiyatı KDV’si ile birlikte 1050 liradır. Faturaları burada. Sadece bununla sınırlı değil. Bu sınır elemanlarından başka bir partide 1200 artı KDV fiyatla 725 adet daha alınmış. Park Bahçeler Daire Başkanlığımız şimdi kendi imkanları ile 12 liraya mal ediyor” dedi.

RANTA DÖNÜK PROJEM OLMAYACAK

26 yıllık siyasi hayatında hep nezaket kuralları içinde hareket ettiğinin altını çizen Başkan Muhittin Böcek, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben devlet terbiyesi ile büyümüş birisiyim. Hiçbir zaman seviyemi düşürmem ben işime bakarım. Muhittin Böcek 26 yılına dürüstçe hizmet ederek gelmiştir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumuştur. Azim ve kararlılıkla halkımıza söz verdiğimiz projeleri yapacağız. Halka dönük projeleri hayata geçireceğiz. Ranta dönük projelerimiz olmayacak. Kimseyle kavga etmeden yoluma devam edeceğim.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:33
Öğle 13:05
İkindi 16:56
Akşam 20:28
Yatsı 22:05