Bu yıl 663'üncüsü düzenlenecek olan Geleneksel Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde ön eleme müsabakalarına girecek olan 28 kişiden oluşan Başpehlivanlardan açıklama geldi. Başpehlivanlar, Kırkpınar haftasında Perşembe günü yapılacak olan ön eleme müsabakalarına katılmayacaklarını ortak yaptıkları bir basın açıklaması ile güreş kamuoyuna duyurdular.

İşte, Başpehlivanların yaptığı açıklama:

Alanya'da gıda işletmelerine yönelik denetimlerde 835 bin lira para cezası kesildi Alanya'da gıda işletmelerine yönelik denetimlerde 835 bin lira para cezası kesildi

"KAMUOYUNUN VE AZİZ SEYİRCİMİZİN DİKKATİNE!"

"663. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde yapılacak "Altın Kemer" mücadelesine TGGF tarafından "Yağlı Güreş" geleneğimizi hiçe sayan ve ER MEYDANI'na Başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiçbir zaman olmamış, keyfi "ÖN ELEME" düzenlemesini protesto etmek amacıyla Başpehlivanlar olarak "GÜREŞMEME" kararı aldığımızı bildiririz. Edirne’de ilk 32'ye kalmak için 3 tur sonrasında lig ilk 8’i ile güreşeceğimizi bunun adaletsiz olduğunu  federasyona bildirmemize rağmen, bugüne kadar yanlıştan dönüş yapılmamıştır. Perşembe günü yapılacak olan ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı, Başpehlivanlar arasında ayrım olmadan Cumartesi günü Edirne Sarayiçinde kol bağlamak istediğimizi beyan ediyoruz. İlgili talimat değişikliğinin iptali için Avukatımız Mehmet Fatih Büyükyayla aracılığıyla Danıştay 10. Dairesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kuruluna dava açtığımızı ve "SADECE GÜREŞMEK İSTEDİĞİMİZİ" Kamuoyuna saygıyla bildiririz."

Saygılarımızla...

"T.C. Edirne Kırkpınar Başpehlivanları"

Editör: Mehmet Şentürk