CILKI MI ÇIKTI, YOKSA KIRKI MI ?

Halk arasında kırk çıkarma, kırklamak, kırk uçurmak veya kırkı çıkartmak olarak bilinen gelenek, Anadolu'da asırlardır süregelen eski bir adet ve kuşaktan kuşağa aktarılan geleneklerden biridir.

Uygulaması yöreden yöreye değişiklik göstermekle birlikte kırk uçurması, bebeğin doğumundan kırk gün geçmesi üzerine kırk banyosu yaptırılması ve (kırklandıktan sonra) aile büyüklerini ziyaret etmek olarak özetlenmektedir.

Geleneğe göre, doğumdan sonraki ilk 40 günün lohusalar ve bebekler için önemli olduğuna inanılır. Bunun sebebi olarak hem annenin hem de bebeğin kırk gün süresince hastalıklara karşı yeterli dirence sahip olmadıkları gösterilir. Uzmanların doğumdan sonra bebeklerin ve lohusaların ilk günlerinde temiz ve sağlıklı ortamlarda bulunmaları ve sağlıklı olmayan ortamlardan uzak durulmasını tavsiye etmeleri, söz konusu geleneğin devam etmesine neden olan sebepler arasında gösterilir. Birde 40’ı karıştı var o başka bir konu…

O zaman gelelim asıl konumuza yerel seçimler tamamlanalı 40 günden fazla oldu yine Anadolu deyimiyle 2 kırk olmak üzere.

Sosyal medya hesabı olan herkes paylaşımlar yaparak sosyal medya tabiriyle “Fenomen” bize göre öne çıkma kendini gösterme çabası içinde.

Yaklaşık 1 yıldır Demre Belediyesi bünyesinde çalışıyorum ve en çok eleştirenlerden biriyim.

Ama yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim, Eğri otursak da doğru otursak da doğru konuşalım, doğru söyleyelim.

Sözleşme gereği 1 Temmuz’a kadar Demre Belediyesi’ndeyim merak ettiğiniz ne varsa bildiğim kadarıyla aktarmaya 10’uncu köyde de doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.

Ramazan Bayramı sonrası ilk mesai günü 40 yıl hatırı olan türden birer fincan kahve içelim, ince belli bardaktan şekersiz veya az şekerli çayı birlikte yudumlayalım. Çayın tadı beraber içilen insana göre değişirmiş derler.  İki lafın belini kıralım. Çünkü insanı tanımak; Çayın tadına bakmak gibidir, daha ilk sözcükleriyle anlarsın, çiğ mi demli mi? Derler.

Bu vesileyle “11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif, Kadir gecemiz ve Ramazan Bayramımız Kutlu Olsun” diyorum. Allah’a emanet olun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Demirci
Metin Demirci - 2 yıl Önce

Mehmet abi inceden dokundurmuşsun yime klavye şövalyelerine.
Kalemine sağlık...

İnternet Reklam Ver