YÖK Başkanı Üniversitelerdeki Usulsüzlüğü Doğruladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, koronavirüs döneminde yurt dışından Türkiye'deki üniversitelere usulsüz yatay geçişler yapıldığını "Maalesef böyle de bir durum var" ifadeleriyle doğruladı.

YÖK Başkanı Üniversitelerdeki Usulsüzlüğü Doğruladı
banner764

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığına ilişkin haberlerin doğru olduğunu açıkladı."TÜRKİYE'YE DÖNME YOLUNA GİRİYORLAR"TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda iddialara yönelik açıklama yapan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının "kazanılmış hak" kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlattı:

 
"O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye'ye dönme yoluna giriyorlar."MAALESEF BÖYLE BİR DURUM VAR"Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik ama üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var."

A.Berkay ŞENTÜRK

YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal
kemal - 1 ay Önce

Sadece yurt dışından değil, yurt içinden de çok usulsüzlükler var.
örnek, bazı üniversiteler yatay geçiş şartlarında öyle ilginç belgeler istiyorlar ki, öğrencilerin büyük çoğunluğu bu belgeleri bulması imkansız. e-mail yolu ile cumartesi-pazar başvuru kabul ediyor. bu belgeleri hafta sonu tatilinde bulup alamıyorsunuz. kendi adamlarının bu belgeleri hazır, onları yatay geçişe alıyorlar. örnek, uşak üniversitesi buna benzer yaptı...

kemal
kemal - 3 hafta Önce

Sehven Yanlışlık oldu. uşak değil, Kütahya sağlık bilimleri üniversitesi.
Yurt içindeki usulsüz yatay geçiş örneği kütahya sağlık bilimleri üniversitesinde olmuş.

SIRADAKİ HABER

Vitamin Durağım Online Dalından Sebze Meyve Alışverişi
Enterdonat Limon 7 Kg Paket
Domates Kumluca Kg
Kumluca Domatesi
Finike Portakalı Kg
Finike Portakalı
Biber Dolmalık Kg
Dolmalık Biber
Vitamin Durağım Online Dalından Sebze Meyve Alışverişi