Bursa’nın gastronomi turizmi canlandırılacak

EKONOMİ 24.01.2022, 14:58
Bursa’nın gastronomi turizmi canlandırılacak
Haber Videosu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı ve Bursa Kültür ve Turizm Tanıtma Birliği Müdürü Abdülkerim Baştürk, Gastronomi turizmini canlandırma çalışmaları kapsamında Kardelen kestane şekeri üreticisi İlka Şekerleme AŞ’nin Nilüfer’e bağlı Yaylacık Köyü’ndeki tesislerinde incelemelerde bulundu. BURSA (İGFA) - Bursa’nın birçok özelliğiyle Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve gastronomi alanında da zengin bir birikime sahip olduğunu söyleyen Abdülkerim Baştürk, Bursa kebabı, İnegöl Köfte, pideli köfte ve cantık gibi yiyeceklerin yanı sıra Kemalpaşa tatlısı, süt helvası gibi tatlıların Bursa’nın zengin yiyecek kültürünü oluşturduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla Bursa’ya özgü yerel lezzetlerin ön plana çıkarılması için harekete geçtiklerini anlatan Baştürk, bu amaçla tatlı ve yemek firmalarını ziyaret ettiklerini belirtti.

Bursa’nın gastronomi mutfağında kestane şekerinin de önemli bir yer tuttuğuna değinen Abdülkerim Baştürk, “Kardelen Kültür evi bizi çok etkiledi. Bursa’ya bir gastronomi müzesi kazandırmak istiyoruz. Dünyanın en lezzetli kestane şekerini Bursa üretiyor. Yerel lezzetlerimizi hem yurt içinde hem yurt dışında daha iyi tanıtarak, Bursa’nın gastronomi turizminden daha çok pay almasını hedefliyoruz. Yemek ve tatlı üretim firmalarına yaptığımız ziyaretler ve gerçekleştirdiğimiz incelemeler, bu konuda bize ışık tutacak” diye konuştu.

İlka Şekerleme Genel Müdürü Mümin Akgün ise Türkiye’de kestane şekerinin ağırlıklı olarak Bursa’da üretildiğini buradan Türkiye ve dünyaya yayıldığını söyledi. Bursa’da yaklaşık 40 firmanın kestane şekeri ürettiğini söyleyen Akgün, BTSO’da, 27. Grup Gıda Komitesi’nin girişimleri ile Bursa kestane şekeri için Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescil edildiğini, ayrıca Avrupa’da tescil başvurusu yaptıklarını belirtti.

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 04:03
Güneş 05:40
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 20:08
Yatsı 21:38