Yatlar, pandemiden sonra yelkenleri iyice şişirdi!

EKONOMİ 02.07.2022, 12:09
Yatlar, pandemiden sonra yelkenleri iyice şişirdi!
Haber Videosu

Dünya yat kiralama pazarı, pandemi nedeniyle 2021'de 16,9 milyar ABD dolarında kaldı. Ancak pandemi sonrası yeniden hareketlenen sektörün, 2027 yılına kadar 26,5 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.İSTANBUL (İGFA) - Yat kiralama uzmanı Kıvanç Çetinkaya, pandemi sonrasında yeniden demir alan küresel yat kiralama pazarının büyüme trendleri ve pazar tahmini hakkında bilgiler paylaştı.

Coğrafi olarak Avrupa'nın küresel yat kiralama pazarına liderlik etmesi bekleniyor. Avrupa'da Türkiye ve İtalya gibi ülkelerin 2020'de yüzde 48 olan hakimiyetini korumaya devam edeceği tahmin edildiğini ifade eden Çetinkaya, "Avrupa'daki yat kiralama pazarının, bölgenin deniz taşıtları için çok sayıda lisansa sahip olması ve önemli miktarda zengin turist akını olması nedeniyle olumlu bir görünüme sahip olması öngörülüyor. Bu arada, yat kiralamayı tercih eden yüksek gelirli bireylerin artmaya devam etmesi nedeniyle Asya Pasifik'in yüzde 24'lük bir büyüme oranı göstermesi hedefleniyor. Tüketiciler denizlerde daha uzun süre yelken açmak için uzun menzilli yatlar aradığından, bu eğilim özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinde belirgindir. COVID-19 nedeniyle seyahat kısıtlamalarının bu pazara özellikle popüler sahil şeritlerinde destek vermesi bekleniyor" diye konuştu.

Küresel yat kiralama pazarı, motor yatlar ve yelkenli yatlar sunuyor.

Hız avantajı, bu segmentte son yıllarda dikkat çekici bir ilgi gördü. Motoryatlar, turistlerin istenilen hızda gezinmesine olanak vererek, onlara daha kısa sürede daha fazla yeri gezme şansı veriyor.

Öte yandan, sığ ve dar geçitlerde manevra yapmak üzere tasarlanan motoryatların, 2021 ve 2027 yılları arasında yelkenli yatları geride bırakması bekleniyor.

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak 04:43
Güneş 06:10
Öğle 13:06
İkindi 16:49
Akşam 19:52
Yatsı 21:13