İSTANBUL (AA) - Enuygun Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde araç satın almak yerine kiralamanın daha karlı bir tercih olacağını belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, Enuygun uzmanları, araç satın almayı veya kiralamayı düşünen tüketiciler için şu anki piyasa koşullarında hangisinin daha avantajlı olduğu sorusuna cevap bulmak amacıyla hesaplamalar yapıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlam, araç satın almanın ilk etapta yatırım yapmak adına çok avantajlı görünmesine rağmen farklı seçeneklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak, "Mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde araç satın alınacak parayı mevduat hesabına yatırmak ve araba ihtiyacını araç kiralama seçeneğini değerlendirerek gidermek, daha karlı oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Ahmet Bağcı'dan TARSİM'e ziyaret Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Ahmet Bağcı'dan TARSİM'e ziyaret

- "Ayda 26 bin 50 liraya varan kar elde etmek mümkün"

Sağlam, şunları kaydetti:

"Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha avantajlı sorusunu detaylıca inceleyebilmek için Türkiye'de en fazla satışı bulunan bir aracı örnek alalım. Bu aracın fiyatı şu an 1 milyon 103 bin 900 liradan başlıyor. Yani, bu aracı satın almak isteyen kişilerin ek masraflar hariç minimum 1 milyon 103 bin 900 lirası olmalı. Bu parayı direkt araba satın almaktansa mevduat hesabına yatıran kişiler, 32 gün vadede 41 bin 300 liraya varan getiri elde edebiliyor. Bu aracı 32 gün kiralamak ise 15 bin 250 liradan başlıyor. Yani, araç satın almaktansa parasını mevduata yatırıp araç kiralayan bir kişi, şu an 32 günde 26 bin 50 lira kar edebiliyor. Tabi bu, kış döneminde böyle. Yaz döneminde araç kiralama fiyatlarının artması ile bu fark kapanacaktır."

Bu hesaplamaya, kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleri eklendiğinde araç kiralama avantajının daha da arttığının altını çizen Sağlam, "Yeni bir araç alındığında mutlaka zorunlu trafik sigortası ve tercihe bağlı olarak kasko yaptırılması gerekiyor. Tüm bu sigortalar için ödenecek masraflar ortalama 15 bin lira tutarken, bir de araç kaydını üstüne almak için ödenmesi gereken masraflar oluyor. Ayrıca aracın bakım masrafı da bu hesaba katılmalı. 2023 yılında araçların 2. el değeri oldukça yüksekti ancak 2024 yılında araç satın alma, bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu nedenle sıfır aldığınız bir araç, zaman içinde değer kaybedebilir. Kısacası mevduat faizlerinin yüksek olduğu dönemlerde ana parayı mevduat hesabına yatırıp araç kiralamak birçok açıdan daha avantajlı oluyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa