Türk Hava Yolları duyurdu: 14 gün karantinaya alınacak

Türk Hava Yolları, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen yolcular 14 gün bu ülkelerde olduğu anlaşılan kişiler Türkiye'ye varış saatinden 72 saat önce ve negatif sonuçlu PCR test raporu isteneceğini, bu kişilerin valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süre ile karantinaya alınacağını duyurdu.

GÜNDEM 01.06.2021, 18:04 01.06.2021, 18:17
Türk Hava Yolları duyurdu: 14 gün karantinaya alınacak

Türk Hava Yolları internet sitesinde yapılan açıklamada, Kovid-19 küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında bugünden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere dair alınan kararlara yer verildi.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.

Bunların dışındaki ülkelerden Türkiye'ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Kovid-19 hastalığın son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak. 

Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikası ya da hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ya da girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olarak görülecek.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi olarak tutulabilecek. 

Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçları pozitif çıkması durumunda 
Sağlık Bakanlığı Kovid-19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacak.

Türkiye içerisinde yapılacak uçuşlar HES kodu uygulaması devam edecek.

Yorumlar (0)
iyi Gıda
22
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü