KADINLAR BAHARLAR GELECEK!

Bugün Dünya Kadınlar Günü…

Kuşkusuz ki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bugün her zamankinden daha sıkı bir kadın dayanışmasıyla kutluyoruz. Çünkü her gün daha fazla ölüyoruz, her gün daha fazla eksiliyoruz, her gün daha fazla eziliyoruz, her gün daha fazla haberlerde ve gazetelerdeyiz…

Yakılıyoruz, gömülüyoruz, parçalanıyoruz,  dövülüyoruz…

Meşru müdafaa yapan kadınlar hapiste. Yapmayanlar mezarda.

2021 yılında son 65 günde 67 kadın ÖLDÜRÜLDÜ… 2020 yılında 1 yılda toplam 408 kadın katledildi. İsimler değişiyor ama senaryolar değişmiyor. Gün geçtikçe bu düzene, bu rakamlara alıştırılıyoruz. Bugün “1 kadın daha öldürüldü” diyoruz ama yarın? Sıradaki ben miyim? Sen misin?

Haykırıyoruz, duyuluyor mu? Hayır. Peki, hesapları soruluyor mu? Hayır. Bu ülkede kadın olmak; her şeyden daha zordu, şimdi ise daha da zor. Dünya kadınlar için bu kadar adaletsizken, artık tepki değil çözüm istiyoruz.

8 Mart 1857’de daha iyi çalışma koşulları için başlattıkları grev sonrasında meydana gelen olaylar yüzünden 129 kadın işçi Amerika’daki bir tekstil fabrikasında can verdi. 1910’da Danimarka Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasına karar verildi. Türkiye 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutladı. Ve yine kadınlar tek yürek olup meydanlarda kutlamaya devam ediyorlar. Seslerini duyurmaya çalışıyorlar…

Türkiye’de yaşayan kadınların hala sosyal yaşam içinde karşı karşıya kaldıkları çok ciddi sorunlar söz konusu; kadın erkek eşitliğine inanıyor musunuz? Kadınların evde, işte, okulda, sokakta özgürce, güvenle ve eşitçe var olabildiklerini düşünüyor musunuz? Kadının çalışan olmaktan çok önce, sosyal bir varlık olarak, eş olarak, anne olarak, kız kardeş, arkadaş olarak toplumda yerini bulduğundan, birey olarak kabul edildiğinden emin değilim maalesef.

Ama elimizden geldiğince durumu iyileştirmek için uğraşacağıyız. Uğraşıyoruz da zaten; hoşgörüyü, manevi değerleri, saygıyı kazanacağız. Perdenin arkasında olmaktan çıkıp, perdenin önünde olacağız.

Kadın; barış ve sevgiden yanadır. Kadın, yıkıcı değil yapıcıdır. Emekçidir. Cefakârdır, merhametlidir, vicdanlıdır, koruyucudur, problem çözücüdür, üretkendir, cesurdur ve dirençlidir. Pes etmez, vazgeçmeyendir. Öğretendir.  Her şeyden önce insandır, annedir, eştir. Yaşamı boyunca çalışarak, üreterek, tüm insanlığa katkı sağlayarak, etrafını güzelleştirendir. Her daim üzerimizden elini çekmeyendir, hep yanı başımızdadır.  

Dilerim artık yasalara, düzenlemeler gelir ve bu şiddete, ölümlere dur deriz. Dilerim daha eşit ve huzurlu bir dünyada yaşarız…

Bugün hayatınızda ki en önemli rolleri gerçekleştiren, hayatımızı güzelleştiren, bize her daim destek olan, her daim yanımızda olan; annelerinize, eşlerinize, kardeşlerinize, kızlarınıza, sevdiklerinize ve toplumu şekillendiren tüm kadınlara teşekkür edin. Öpün, sarın sarmalayın, mutlu edin, sevindirin;  mesela bir bardak çay ikram edin, bir çiçek hediye edin. Emekleri için minnetlerinizi sunun.

Saygı, sevgi ve merhametle KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN kadınlarım…

İYİ ki varız!

YORUM EKLE