DEVELER KIRMIZI HALIDA KIYASIYA YARIŞTI

Kumluca ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen ’En Süslü Deve’ yarışması yapıldı.

KUMLUCA 20.01.2017, 12:36 23.01.2017, 09:32
Haber Videosu

Kumluca Cumhuriyet Meydanında düzenlenen yarışmayı, Kumluca Kaymakamı Polat Kara, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı Gürcan Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Çataltepe, Mustafa Sungur, Süleyman Falay, İlçe Emniyet Müdür Vekili Murat Bozer, daire amirleri ve çok sayıda güreşsever izledi.

11 Devin katıldığı "En süslü deve" yarışmasında ilk oylamada eşit puan alan üç deve 36 puan alan 4 Numaralı Okulu, 5 numaralı Kanka, ve 6 Numaralı Koca Bodrumlu için ikinci tur yapılırken, ödül 4 numara ile yarışan Kanka en süslü deve seçildi. 

Ensüslü deve "Kanka" sahibine 1. Lik Kupası ve 6 Metre Kare halı kazandırdı, Kanka, aynı zamanda pazar günü yapılacak olan güreşlerin tartışmasız favori devesi.

Kumluca Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen yarışmaya, Ege Bölgesinden ve Kumluca ilçesinden ünlü güreş develeri katıldı. Yarışmada develerin ayak (paça) havut, zil gibi süslemeleri ölçü olarak değerlendirildi. Yarışma sonunda, Bodrum Ortaklardan Mustafa Oduncuoğlu’nun ’Kanka’ adlı devesi ve Bodrum’dan ’Koca Bodrumlu’ deve ile Kumluca’dan Ali Okulu’un ’Okulu’ isimli devesi jüriden toplamda 36 puan aldılar. Eşitliğin bozulması için üç deve yeniden podyuma çıkarak jürinin değerlendirilmesine tabi tutuldu. Bodrumdan Mustafa Oduncuoğlu’nun ’Kanka’ adlı devesi birinci, Kumluca’dan Ali Okulu’nun ’Okulu’ isimli devesi ikinci, Bodrum’dan ’Koca Bodrumlu’ adlı deve de üçüncü oldu.

Birincilik madalyası, kupası ve 4 metrekare halı, deve sahibine protokol üyeleri tarafından verildi. Kanka adlı devenin sahibi Mustafa Oduncuoğlu, "Jüri üyelerinin bize bu değeri verdiği için teşekkür ediyorum. Pazar günü güzel bir güreş olacağına inanıyorum, tüm güreşseverleri bekliyoruz" dedi.

Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş ise, basın mensuplarına yaptıtığı açıklamada; "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ’En Süslü Deve’ yarışmasını gerçekleştirdik. Yarışmaya katılan deve sahiplerine teşekkür ediyorum. Pazar günü Kumluca Karatepe Stadında yapacağımız deve güreşlerine tüm halkımızı bekliyoruz" dedi.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 04:00
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 20:09
Yatsı 21:40