DİSK'in Grev Kararına Kumluca Belediyesinden Basın açıklaması

Antalya Kumluca Belediyesinde çalışan bazı işçiler, toplu sözleşme masasına oturmadığını iddia ettikleri Belediye yönetime karşı grev kararı almışlardı.

KUMLUCA 29.09.2022, 14:07 29.09.2022, 14:31
DİSK'in Grev Kararına Kumluca Belediyesinden Basın açıklaması
Haber Videosu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde belediyenin işçi çıkardığını ileri süren çalışanlar eylem yaptı.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen bir grup Antalya, Kumluca Belediyesi çalışanı, işçi çıkardığını ileri sürdükleri Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nu protesto eylemi yapmışlar ve grev kararı almışlardı.

Kumluca Belediyesinde Konu ile ilgili bir basın açıklaması geldi. Açıklama şöyle;

KUMLUCA BELEDİYESİ'NDEN KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKASI (DİSK) BELEDİYEMİZDE GREV KARARI ALMIŞTIR.

Kumluca Belediyesi olarak 522 çalışanıyla büyük bir kurumdur. Yaşanan eylemin temelinde belediyemiz hali hazırda çalışan usta işçisine en son 9.000,00 (dokuzbin TL) NET ücret ödemesi yaparken; Kumlucalının ilk defa duyduğu yetkili sendika Devrimci İşçi Sendikasının (DİSK) Belediyemize DAYATTIĞI SÖZLEŞME ile toplu görüşme masasına oturuldu. Sendika, 16 Eylülde yapılan oturumda toplu sözleşme maddelerini görüşmeyeceğini grev kararının uygulanacağını belirtip toplu görüşme masasından kalkmıştır.  DAYATILAN SÖZLEŞME ile Eylül ayında yapılan hesaplamalara göre BRÜT 25.800,00 (yirmi beş bin sekiz yüz TL), ücret ödenmesi zorunluluğu karşısında Kumluca faydası gözeten idarenin pazarlık talebini ret eden Devrimci İşçi Sendikası 37 işçi yetkisiyle GREV kararı almıştır.

GREV KARARI ÜZERİNE BELEDİYEMİZİN ÇALIŞTIRILMAMASI İSTENMEKTEDİR.

Belediyemizde 350 taşeron, 25 kadrolu işçi olmak üzere 375 işçi Kumluca’ya hizmet için, ekmeği için mesaisine devam etmek isterken sendika kararına evet diyen birçoğu emekliliği gelmiş işçiler baskı kurarak, iftira atarak, huzursuzluk yaparak, aslı olmayan bildiri dağıtarak çalışma barışını bozmaya yeltenmişlerdir. Bunun üzerine çalışma barışını bozmaya yeltenen işçiler; hizmetin devamlılığı, çalışma barışının korunmasını amaçlayan idarece disiplin hükümlerine aykırı hareketten dolayı işten el çektirilmişlerdir. Devrimci İşçi Sendikası ve greve evet diyen 37 işçiyle dayatılan yüksek ücret taleplerine rağmen; Kumluca Belediyesi hizmet sorumluluğunu aksatmadan vermeye devam edecektir.

ÜLKEMİZİN EKONOMİK FATURASININ BEDELİNİ ÖDETMEK İÇİN ADETA DÜĞMEYE BASILDI!

Ülkenin ekonomik olarak geldiği hayat pahalılığın, geçim sıkıntısının faturası grev kararı altında Devrimci İşçi Sendikasının (DİSK) yönlendirmesiyle Belediyemize kesilmek istenilmektedir. Söylemlerinde ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan tek laf etmeyen sendikanın tutumunu manidar  buluyor, Devrimci İşçi Sendikasın tek hedefinin Belediyemiz olduğunu anlıyoruz. Belediyemiz sendikaya karşı değildir. Hatta memur sendikası olan Tüm-Yerel Sendikası ile yaptığı sözleşme ile memur çalışanlarına en yüksek tazminatı veren ilk belediye olmuştur.

BELEDİYEMİZ YÜKSEK ÜCRET TALEP EDEN SENDİKANIN  SÖZLEŞME DAYATMASINA KARŞIDIR.

Birçok hizmetini öz kaynaklarıyla yapmaya çalışan belediyemiz bu güne kadar çalışanın ücretini, tazminatını ödeyerek gelmiştir. Belediyemiz tarihinde ilk defa yasal ikramiyelerinin yanında 1 Mayıs, Kurban ve Ramazan Bayramı, 29 Ekim, Yılbaşı ve Eğitim Yardımı altında tazminatlarını da zamanında ödemiştir. Ancak belediyemizin işçimize brüt 25.800,00 TL verecek gücü yoktur.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:22
Güneş 07:47
Öğle 12:52
İkindi 15:26
Akşam 17:48
Yatsı 19:08