Yörükler Hayvanseverdir

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Kumluca Deveciler Derneği Yönetim Kurulu ve dernek üyeleri ile bir araya geldi

KUMLUCA 24.12.2019, 15:34
Yörükler Hayvanseverdir
Haber Videosu

Başkan Köleoğlu, önce Kumluca Deveciler Derneği Başkanlığına yeni seçilen Başkan Kemal Özer ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun temennilerinde bulundu.

Kumluca’da 26 Ocak 2020 Pazar günü Geleneksel Deve Güreşleri düzenleneceğini belirten Kumluca Belediye Başkanı Başkan Mustafa Köleoğlu, Biz artık bundan sonra Deve Güreşi kelimesini kullanmak istemiyoruz. Çünkü bu kelime yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Aslında etkinlik Yörükler arasında gerçekleştirilen folklorik bir gösteridir. Bundan sonra biz de deve güreşlerini folklorik gösteriler olarak konuşacağız” dedi.   Başkan Köleoğlu; “Atalarımızdan bize emanet gelenek ve göreneklerimizden Yörük Kültürümüzün bir uzantısı olan deve ve boğa güreşleri yani folklorik gösterilerimiz tamamen federasyon kontrolünde gerçekleştiriliyor. Yörüklerin hayvanlarına çok değer verdiğini kendileri kıl çadırlarda kalırken bile hayvanlarını da korunaklı bir yuvası, çadırları olmuştur. Yörükler hayvan severdir. Hayvanlara asla zarar vermezler. Aksine onlara büyük hassasiyetle yaklaşırlar. Tepki gösterenleri de Yörük Kültürünü gözlemlemeleri için Kumluca’ya davet ediyoruz. Kumluca’yı deve güreşi merkezi haline getirmek için gerekli çalışmalarımız başladı. Deveciler Derneği Üyeleri’nin de desteği ile seyir arenalarımızı kısa sürede tamamlayacağız. En geç bir yıl içinde Kumluca’mıza Yörüklerimizin develeriyle birlikte folklorik gösterilerini sergiledikleri özel bir saha yapacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:32
Güneş 06:03
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 20:03
Yatsı 21:27