Yüksel Özkan’dan YKS’de Katar önergesi

YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte tercih yapmak için gün sayan gençler, Katarlı gençlerin üniversitelerin belirli kontenjanlarından yararlandırılacak olması konusunda rahatsızlıklarını dile getirdi. CHP Bursa milletvekili Prof. Dr. Yüksek Özkan, Katarlı gençlerin mevcut yabancı öğrenci kontenjanı mı, yoksa açılacak ilave kontenjanlardan mı yararlandırılacağı konusu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Manşet 01.08.2021, 10:30 01.08.2021, 11:16
Yüksel Özkan’dan YKS’de Katar önergesi
Haber Videosu

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN, Meclis’ e sunmuş olduğu soru önergesi hakkında yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi "

Türkiye ile Katar arasında "Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İş birliği" protokolü imzalanmış, söz konusu protokol ile Katarlı gençlerin Türkiye'de tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi alabilecekleri medyada yer almıştır. Ayrıca ilgili protokolde bu eğitimlere kabul için sınav şartının olmadığı, kontenjanların ise her yıl tespit edileceği belirtilmiştir. Anlaşma kapsamında hastane kurulması ve işletilmesi de yer almaktadır, denilmektedir. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla üniversitelerin belirlemiş oldukları kontenjanlara yerleşmek için tercih yapacak olan gençlerimiz ile maddi ve manevi olarak emek sarf eden gençlerimizin aileleri, medyaya da yansıyan bu iş birliği protokolü ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirmektedirler. Ülkemizde yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerin mevcut kontenjan durumu ve Katar’lı öğrencilerin bu kontenjandan mı, yoksa ilave kontenjandan mı yararlanacağı henüz netleştirilmemiştir. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na yanıtlanması için vermiş olduğumuz soru önergemizin ve bu durumun takipçisi olacağımızı belirtirim."

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:32
Öğle 13:05
İkindi 16:56
Akşam 20:27
Yatsı 22:05