Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Çukurbağ mahallesinde vatandaşlarla buşuştu

KOCAELİ (İGFA) - Vakıf kurucusu ve yönetim kurulu üyesi Çukurbağ Arkeolojik Kazıları Danışmanı Prof. Tuna Şare Ağtürk başkanlığında mahalle muhtarlığında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Çukurbağ mahallesi sakinlerinin  isteği üzerine yapılan toplantıya ; Nikomedia Kazıları İzmit  Kültür  Sanat  ve  Eğitim  Vakfı  (İZKSV)  ikinci  başkanı  F.  Yavuz  Ulugün,  Kocaeli Arkeoloji Müzesi  ve İzmit Belediyesi temsilcileri katılarak, kazının hangi aşamalardan geçerek gerçekleştirileceği hakkında bilgi verildi.

Bu arada Çukurbağ mahallesi sakinleri toplantıda ‘’ bu alan artık çocuklarımızın, gerekiyorsa bizlere başka konutlar versinler ve biz de sahayı boşaltalım ‘’ diyerek ; kazı alanı dışındaki diğer kalıntılardan bahisle onların da kazıya dahil edilmesi konusunda temennide bulundu.

Toplantı sonunda Çukurbağ sakinlerince bahsedilen yeni kazı alanları   için Kocaeli Arkeoloji Müze’sine dilekçe verilmesi konusunda mutabık kalındı. Mahallelerinde ilk kez sistematik bilimsel bir kazı düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını ve   Projeye destek  için  dernek  de  kurmayı  düşünen  Çukurbağ  mahalle  sakinleri   ile  irtibatta kalınarak düzenli ve daha geniş katılımlı toplantılar düzenlemek için karar alınarak toplantıya son verildi.