Tatil boyunca sağlığınızı korumak adına önemle üzerinde durmanız gereken tüm hususları sizler için derledik. Yılın tüm yorgunluğunu atmak için, sizler de dört gözle yaz tatilini bekliyor olabilirsiniz. Sadece yazın değil, kış tatili veya bayramlarda kısa süreli gideceğiniz tatillerde de sağlıklı günler geçirmek için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Daha hijyenik ve daha sağlıklı bir tatil deneyimi için tavsiyelerimize göz gezdirebilirsiniz.

Sağlıklı ve Hijyenik Bir Tatil İçin Tavsiyeler

Sağlıklı ve hijyenik bir tatil için tavsiyeler sayesinde sizler de tatilinizi daha konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Her ne kadar tam zamanında uçak bileti alma, eksiksiz bir bavul hazırlama veya eşsiz bir tatil yeri bulma konusunda sorun yaşamasanız da tatilinizde küçük problemler ile karşılaşabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte veya tek başınıza çıkacağınız tatili daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için, dikkat etmeniz gereken tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Yaz İshaline Dikkat Edin

Yaz ishaline dikkat edin ve bunun için tatil yerinde tükettiğiniz besinlerin ve içeceklerin hijyenik olup olmadığına özen gösterin. Yaz mevsiminde sıcak hava ve güneş sizler farkında olmasanız da hasta olmanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra temiz olmayan suları tüketmeniz veya iyi temizlenmeyen besinleri tüketmenizden dolayı yaz ishali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tatil yerlerinde mümkün olduğunca bildiğiniz ve temiz bir şekilde hazırlanan yiyecek ve içecekleri tüketmelisiniz.

Böcek ve Sineklere Karşı Önlem Alın

Böcek ve sineklere karşı önlem alın ve çantanıza mutlaka sokmalara karşı ilaç bulundurun. Yazlık yerlerde lüks otellerde konaklasanız bile, dışarıda geçirdiğiniz vakit esnasında böcek sokmaları veya sinek ısırmaları ile karşılaşabilirsiniz. Yaz mevsiminde sıcak akşamlarda daha fazla böcek sokması sorunu ile yaşayabilirsiniz. Mutlaka tatilinize çıkmadan önce, bir doktor tavsiyesi ile ilaç taşımalısınız.

Kulak Enfeksiyonu İçin Tedbir Alın

Kulak enfeksiyonu için tedbir alın ve deniz ve havuz konforundan ödün vermeyin. Çocuklarda sıklıkla yaşanan kulak enfeksiyonu, yetişkinlerde de yaz mevsiminde de sıkça görülebilmektedir. Özellikle havuz ve deniz gibi toplu kullanım yerlerinde mikrop kapabilir ve bunun sonucunda kulak enfeksiyonu yaşayabilirsiniz. Kulak tıkaçları ile denize ve havuza girerek, çok sağlıklı bir önlem alabilirsiniz.

Kişisel Eşyaların Kullanımı

Kişisel eşyaların kullanımı ile ilgili tüm detaylara ayrıca özen göstermenizde yarar olacaktır. Kişisel eşyalarınızı mümkün olduğunca başkaları ile paylaşmamalısınız. Yine aynı şekilde başkalarının kullandığı kişisel eşyaları da kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Plaj havlusu, mayo, terlik veya benzeri eşyaların sadece size ait olması daha sağlıklı bir tatil yaşamanız açısından oldukça önemlidir.

Uyku Düzeninizi Bozmayın

Uyku düzeninizi bozmayın ve bağışıklık sisteminizin daha güçlü kalmasını sağlayın. Sağlıklı olmak için tüm kurallara uymanın yanı sıra, uyku düzeninize dikkat etmenizde yarar olacaktır. Her ne kadar tatilde olsanız da mümkün olduğunca günde 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Güneş Yanığı ve Çarpmasına Karşı Önlemler

Güneş yanığı ve güneş çarpmasına karşı önlemler, yetişkinler ve çocuklar açısından tatil sürecinde büyük önem taşımaktadır. Güneş çarpması sorununu yaşamamak için, öncelikli olarak tatil süreniz boyunca bolca su tüketmeye özen göstermelisiniz. Halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler ile kendini gösteren güneş çarpması, tüm tatilinizi hasta geçirmenize neden olabilir. Ayrıca güneşin tam tepede olmadığı saatlerde denize veya havuza girmeli ya da güneşlenmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak, her dışarı çıktığınızda güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kasıktan anjiyo yöntemi ile şifa buldu Kasıktan anjiyo yöntemi ile şifa buldu

Güvenli ve Hijyenik Bir Yolculuk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli ve hijyenik bir yolculuk için dikkat edilmesi gerekenler, sağlığınızı da koruma altına alacak en önemli hususları içeriyor. Eğer otobüs bileti alarak toplu taşıma aracılığı ile tatile gidecekseniz mümkün olduğunca kendinizi izole etmelisiniz.

Özellikle pandemi dönemi ile hayatımıza giren maske kullanımı otobüs ve uçak yolculuğu gibi durumlarda işinize yarayacaktır. Güvenli ve sağlıklı bir yolculuk için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladık:

●      Uzak mesafe tatili yapmayı düşünüyorsanız, mümkün olduğunca özel aracınızı tercih edebilirsiniz. Bu hem güvenli seyahat etmek, hem de daha hijyenik bir yolculuk için ideal bir seçim olacaktır. Özel aracınız yok ise, araç kiralama hizmetinden yararlanarak da konforlu bir tatil yolculuğu yapabilirsiniz.

●      Sağlıklı bir tatil yapma açısından mutlaka acil bir ilaç çantası hazırlamalısınız. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Ağrı kesici, kremler veya diğer sağlık ürünlerini de yanınızda bulundurmanızda yarar olacaktır.

●      Tatile gideceğiniz yerin havalarında birden değişkenlik olabilir. Yaz mevsiminde ve çok hızlı havalarda bile tatile çıkarken yağmur gibi ekstra durumlara karşı, mutlaka yedek kıyafet ve ayakkabılarınızı da yanınızda bulundurmalısınız.

Tatil Bavulunda Olması Gereken Sağlık ve Hijyen Ürünleri

Tatil bavulunda olması gereken sağlık ve hijyen ürünleri sayesinde tatilinizi aha konforlu ve keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tatil bavulu hazırlarken sadece kıyafet, aksesuar ve ayakkabılarınızı bulundurmanız yeterli olmayacaktır. Olası meydana gelebilecek tüm risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak, kendinize özel bir hijyen ve sağlık çantası yapmalısınız. Tatil bavulunda mutlaka güneş kremi olmalıdır. Pandemi döneminden dolayı mikrop veya virüs kapmamak adına, maske ve eldiven gibi hijyen ürünlerini de çantanıza ilave edebilirsiniz. Güneş gözlüğü, deodorant, ıslak mendil, kolonya ve ila çantası ile eksiksiz bir bavul hazırlayabilirsiniz.