CHP'li Gürer: "Mazot zammı çiftçiye son darbe oldu"

SİYASET 09.01.2022, 14:44
CHP'li Gürer: "Mazot zammı çiftçiye son darbe oldu"
Haber Videosu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanacak sorunları önlemenin yolu ekim yapamayan ya da gübresiz ekim yapan kırsalda tüm çiftçilere tohum ve gübre ücretsiz dağıtılarak, mazot desteği verilmesi ve acil bir çiftçi destek paketi açıklanması gerektiğini söyledi.NİĞDE (İGFA) - CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilaca, tohuma, gübreye, sulama suyu için kullanılan elektriğe yapılan zamların çiftçinin belini büktüğünü kaydetti.

"Benzine bir yılda yüzde 69,58, mazota yüzde 71,61, LPG  yüzde 102,73 zam yapılmasına onay veren  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hükümeti 8 Ocak itibari ile; benzine 63 krş/lt, motorine 94 krş/lt zam daha yaptı" diyerek mazotun litresinin 14 lirayı bulduğunu söyleyen Gürer, "Çiftçi nasıl mazot alıp tarlasını sürecek. Bir depo traktörüne  göre en az 55 litre ile 85 litre mazot alıyor.  Bir depo ile Yedi saatte 50 dönüm yer süren çiftçi sonra depoya mazot koyacak para nasıl bulayım diye bize soruyor. Birde eski model aracı olsa akaryakıt giderini dahi ödeyemez duruma düştüğünü anlatıyor" dedi.

Çiftçinin haklı olarak artan girdiler ile  nasıl çiftçiliğe devam etsin mazota gelen fiyat artışı da son darbe olduğunu ifade eden Gürer, "Konuştuğum bazı çiftçiler “biz bu işi bırakacağız ya da kendimiz  için ekeceğiz. Çaresiz durumdayız” diye dertlerini anlatıyor. Çiftçi girdi fiyatından, tüketici artan fiyattan şikayetçi, arada ithalatçı ve vurguncu kazanıyor. İktidar sorunları seyredip zam yapmaya devam ediyor”" dedi.

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:25
Güneş 06:44
Öğle 12:52
İkindi 16:13
Akşam 18:51
Yatsı 20:05