İSTANBUL (AA) - STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, milli imkanlarla geliştirdiği askeri deniz platformlarını ve taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerini, Suudi Arabistan'da sergilemeye hazırlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk savunma sanayisinin öncü şirketlerinden STM, "tam bağımsız savunma sanayii" hedefi doğrultusunda, milli projelere ve ihracat başarılarına imza atan teknolojilerini, yurt dışına taşımaya devam ediyor.

Sabancı Vakfı Hibe Programı'na bu yıl 250'den fazla başvuru yapıldı Sabancı Vakfı Hibe Programı'na bu yıl 250'den fazla başvuru yapıldı

STM, Körfez Bölgesinin önemli savunma fuarları arasında yer alan ve bu yıl 4-8 Şubat tarihlerinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenecek World Defense Show (WDS) Fuarı'na katılım sağlayacak.

STM, ana yüklenicisi olduğu ve Türk Donanması'na teslimini gerçekleştirdiği, MİLGEM İstif Sınıfı projesinin ilk gemisi, Türkiye'nin ilk milli fırkateyni TCG İstanbul'u (F-515) fuarda görücüye çıkaracak. Türkiye'nin ilk küçük boyutlu milli denizaltı projesi STM500'ün yanı sıra Pakistan Donanması için inşa edilen ve 2018'de teslim edilen Pakistan Denizde İkmal Tankeri'nin (PNFT) maketleri de fuarda katılımcıların beğenisine sunulacak.

Taktik mini İHA sistemlerinde ise üç farklı kıtada 10'dan fazla ülkeye ihraç edilen Türkiye'nin ilk milli vurucu aracı KARGU, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine geçen yıl katılan mühimmat bırakma özellikli BOYGA ve ihracat başarısına imza atan sabit kanatlı vurucu ALPAGU da STM standında yerini alacak.

Kaynak: aa