Bursa Gemlik'te Ata tohumları hayata dönüşüyor

YAŞAM 17.05.2022, 15:43
Bursa Gemlik'te Ata tohumları hayata dönüşüyor
Haber Videosu

Bursa'da Gemlik Belediyesi, bu yıl da binlerce fideyi ilçe halkına hediye ediyor. Ata tohumlarından üretilen fideler, çeşitli mahallelerde ücretsiz olarak dağıtılacak.BURSA (İGFA) - Gemlik Belediyesi, ata tohumlarını hayata döndürme hedefinde önemli bir çalışmayı da hayata geçiriyor.

Daha önce tamamen organik, hibrit olmayan doğal tohumlardan, Adliye Mahallesi’ndeki tarlada domates üreten Gemlik Belediyesi, daha sonra bu domateslerin tohumlarını ayırarak çiftçilere hediye etmiş, kalan kısımları ise salça üretilmesi için kırsal mahallelerdeki kadın girişimci derneklerine eşit olarak dağıtmıştı.

Üretimde hiçbir kimyasal ilaç kullanmayan, tamamen doğal yollarla gerçekleştirilen çalışmalar sonucu hasadı yapılan tarım ürünlerinde çeşitlilik bu yıl arttı. Gemlik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bünyesinde devam eden organik tarım faaliyetlerinde domatesin yanı sıra patlıcan, fasulye, biber ve karpuz fidesi yetiştirilmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl ata tohumlarından üretilen binlerce domates fidesini Gemliklilere hediye eden belediye ekipleri, bu yıl daha fazla çeşit fideyi mahallelerde dağıtmaya başladı. İlk olarak Küçükkumla köy içinde başlayan fide dağıtım çalışmaları daha sonra Kumla Yunuslar mevkii ve Büyükkumla köy meydanı ile devam etti.

Önümüzdeki günlerde, Gemlik’in tüm kırsal mahallelerinde fide dağıtımı devam edecek. Dağıtım programı, belediyenin sosyal medya hesaplarından duyuruluyor.

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:51
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 16:57
Akşam 20:28
Yatsı 22:04