Geleceğin arıcılarını Migros yetiştiriyor

YAŞAM 20.05.2022, 12:48
Geleceğin arıcılarını Migros yetiştiriyor
Haber Videosu

Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ve verdiği eğitimlerle tarımdaki iş gücünün bilgi ve deneyimine katkıda bulunan Migros, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü bir dizi etkinlikle kutluyor.İSTANBUL (İGFA) - Migros; Migros Aile Kulüpleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle Millî Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kursları düzenliyor.

İlk olarak Ordu ve Keşan’da kurslar açan Migros’ta Aralık ayından bu yana 70 kişi Arı Yetiştiriciliği sertifikası almaya hak kazandı.

Mayıs ayı sonunda ise bu sayının 85’e çıkarılması hedefleniyor. Silivri ve Manisa Salihli’de Temmuz ayında açılacak kurslarda da 155 kişi daha Arı Yetiştiricisi olarak sertifika alacak.

Arı yetiştiriciliği kurslarından mezun olan kursiyerlere 20 Mayıs Dünya Arı Günü’ne özel olarak kovan, maske, çıta ve körükten oluşan başlangıç seti hediye ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitimlerde; “Arı ırkları ve özellikleri”, “Arıcılık için gerekli araç gereçler, iş sağlığı ve güvenliği”, “Arıların bakımı, arı ürünlerinin hasadı ve zararlılardan korunması işlemleri”, “Arıların ortam ve koşullara göre mevsimlik bakımı”, “İlkbahar bakımı”, “Arı yetiştirme, çoğaltma ve bölme”, “Üretime başlangıç ve arı kovanları göçü”, “Arı ve arı ürünleri üretimi”, “Ürün hasadı”, “Yaz konağından toplanma ve sonbahar hazırlıkları”, “Kış hazırlığı ve arıların kışa hazırlanması”, “Arıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ek besleme”, “Talimatnameye uygun ana arı yetiştiriciliği”, “Arı ürünlerinin tekniğine uygun hasadı”, “Arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele” konmularında eğitimler veriliyor.  

Migros ayrıca Balparmak ve Tema iş birliği ile Muğla’da bir ağaçlandırma kampanyasına da imza atacağını duyurdu.

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 13:07
İkindi 16:57
Akşam 20:27
Yatsı 22:04