KARSAV Mübadil Korosu kuruyor

Yerel 15.01.2022, 13:06
KARSAV Mübadil Korosu kuruyor
Haber Videosu

26 yıldır Karşıyaka’nın Kültür ve Sanatına ışık olan Karşıyaka Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (KARSAV) yeni bir proje ile yola çıkıyor. İZMİR (İGFA)-KARSAV Başkanı Ahmet Diker; “Daha önce; Yunanistan’daki kardeş derneğimiz ile el ele vererek ortak projeler gerçekleştirdik. Karşıyaka’nın eğitmenleri Paros Adasına giderek oradaki dansçılara zeybek oyunlarını öğretirken, Paros Derneği Başkanı Michalis Theodorakos Karşıyaka’ya gelerek Sirtaki ve diğer Yunan danslarını Karşıyakalı dansçılarımıza öğretti.

Karşıyaka Belediyesi, Paros Adası Halk Dansları Derneği ve KARSAV el ele vererek; 'Hasretin İki Yakası, İki Hasret Bir Vuslat, Barışa Kessin Yeryüzü, Bir Deniz İki Yaka' diyerek, danslarıyla, şarkılarıyla, türküleriyle ve öyküleriyle 'Ege’nin İki Yakasını, Mübadeleyi' defalarca sahneledik ve büyük övgüler aldık. Şimdi yine Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği yaparak yeni bir projeye imza atmak için çalışmalara başlıyoruz" dedi.

Her iki ülke müziği hakkında önemli çalışmaları bulunan “İzmir Rebetiko” korosunun kurucusu Berkant Atılgan şefliğinde “KARSAV Mübadiller Korosu’nu” kuracağız diyen Diker,  "Komşudan Komşuya Kardeşlik' dansları diyerek 'Zeybeğimizi-Sirtakiyle ve diğer mübadil ülke dansları' ile buluşturacağız… Çalışmalarımızda sadece danslar ve müzik olmayacak, mübadil dostlarımızın öykülerini dinleyeceğiz, söyleşilerini paylaşacağız, mutfağını konuşacağız ve en sonunda bu çalışmalarımızı İzmir’imizin kurtuluşunun 100. Yılında bir proje ile taçlandıracağız" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: igfa
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:28
Güneş 06:00
Öğle 13:08
İkindi 16:55
Akşam 20:06
Yatsı 21:32